Kamu-Sen’den MHP’ye suç duyurusu

0
149
Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, MHP’li yöneticilerin sendika yöneticilerini tehdit ve saldırıyla istifaya zorlaması ile ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

KORSAN – Türkiye Kamu-Sen’in nisanda yapılacak genel kurulu öncesi MHP’liler koltuk yarışına girdi. MHP yöneticilerinin Kamu-Sen delegelerine, şube başkanlarının, sendika genel başkanlarına yönelik saldırıları yargıya taşındı. Türkiye Kamu-Sen Genel Teşkilatlandırma Sekreteri ve Türk Büro-Sen Genel Başkanı Fahrettin Yokuş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman, MHP genel başkan yardımcıları Mevlüt Karakaya ve Semih Yalçın hakkında “hakaret, tehdit, şantaj” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Yokuş, Kamu-Sen yöneticilerinin dövüldüğünü, adayların tehditle istifaya zorlandıklarını belirtti.

‘BAHÇELİ İSTİFANIZI TALEP EDİYOR’

Suç duyurusu dilekçesinde, 23 Ocak 2017 tarihinde 80-90 kişilik gençlerden oluşan bir grubun Türkiye Kamu- Sen Genel Merkezi’ne gelerek Genel Başkan İsmail Koncuk ile görüşme talebinde bulundukları, Koncuk’un da 5 kişiyi kabul ettiği belirtildi. Görüşmede kendisinin de bulunduğunu belirten Yokuş, gençlerin başında bulunan Ankara Ülkü Ocakları Başkan Yardımcısı olduğunu söyleyen Mustafa isimli kişinin, “Biz MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin talimatı ile geldik. Sayın Genel Başkanımız sizden Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanlığı görevinden istifa etmenizi talep ediyor” dediğini belirtti.

BAŞKAN KONCUK’A SİLAHLI SALDIRI

Dilekçeye göre, bunun üzerine Koncuk, “Sayın Genel Başkan’a selam ve saygılarımı iletiniz. Ben delegelerimizin iradesi sonucu Türkiye Kamu-Sen’de genel başkanlık yapıyorum. Burası demokratik bir kuruluştur. Ben sadece ve sadece delegelerimizin iradesi ile bu görevden ayrılırım” diyerek grubu gönderdi. Ardından 12-13 gün boyunca gruplar halinde gençlerin konfederasyon önüne gelerek Koncuk ve konfederasyon aleyhine sloganlar atarak ayrıldıklarına dikkat çekilen dilekçede, bu eylemlerin ardından 11 Şubat 2017’de evinin önünde silahlı saldırıya uğradığını, şoförünün ayaklarından vurulduğunu anımsattı.

KONGRE SALONLARI İŞGAL EDİLİYOR

Yokuş, aradan geçen 1 yılda faillerin bulunamadığını kaydetti. Bazı şube kongrelerine Ülkü Ocakları’ndan gençlerin gönderildiğini, kongre salonlarının işgal edildiğini, aday ve delegelerin tehdit edildiğini bildiren Yokuş’un dilekçesinde bazı delegelerin ve şube başkanlarının darp edildiklerine dikkat çekildi. MHP Genel Merkezi’nde Türkiye Kamu-Sen’e operasyon yapma kararı alındıktan sonra Büyükataman başkanlığında aralarında genel başkan yardımcıları Mevlüt Karakaya, Sadir Durmaz ve Semih Yalçın’ın da bulunduğu kişilerin katılımı ile komisyon kurulduğu dile getirildi.

‘ONU BALGAT’A ALIR ÇAY ISMARLARIZ’

Dilekçede Komisyon Başkanı Büyükataman’ın Türkiye Kamu-Sen’e bağlı sendikaların genel başkanlarını makamına çağırarak, “Türkiye Kamu-Sen’de bazı genel başkanları istemiyoruz. Bu Devlet Bahçeli beyin talimatıdır” dediğini kaydetti. Yokuş dilekçesinde, Büyükataman’ın makamına çağırdığı genel merkez yöneticilerine, “Fahrettin Yokuş kesinlikle aday olamaz. Olsa da genel kurul salonuna giremez. Girse de oradan çıkamaz. O yanındaki korumasına güvenmesin, gerekirse onu Balgat’a alırız, bir çay ısmarlarız” dediğini iddia etti. Yokuş, Türk Büro-Sen’in genel kurulunun yapılacağı 24-25 Şubat günlerinden önce gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını, şüpheliler hakkında ise hakaret, tehdit ve şantaj suçlarından gerekli soruşturmanın yapılarak kamu davası açılmasını istedi. (Kaynak: Sendika.org)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz