Kapsülle beslenmeye mi gidiyoruz?

0
155

KORSAN_ Tanıdığımız üç kişiden biri mutlaka ya ”zayıflama ürünü” yada  ”sağlıklı yaşam ürünü ” adı altında çığ gibi büyüyen bir network grubunun ürününü kullanıyor. İnstagram’da bu konu ile ilgili aramalar  15 milyonu aşkın paylaşım olduğunu gösteriyor.

 Bu adı ”sağlıklı yaşam ürünü” olan  ürünlerin iddialarını destekleyen bilimsel veriler var mı? Bu iddialar ve beslenme şekli bir gıdanın fazla tüketilmesinden bazı besin gruplarının tümden reddine bile gidiyor. Öğün yerine geçen az kalori içerdiği için kilo vermeye yardımcı olduğu iddia edilen bu ürünler ne kadar sağlıklı? İçinde bir çok besin kaynağının olduğu belirtilerek piyasada satılan bu ürünler bizi bilim kurgu filmlerindeki gibi kapsülle beslenmeye mi götürüyor?

Bu sektördeki firmalar ürünlerinin ”diyet ürünü” olarak tanımlanmasına karşı çıkıyor ancak tarihçi Louise Foxcorf aynı fikirde değil.”2000 yıllık Diyet Tarihi ” isimli kitabında buna değinen Foxcorf ”Piyasada farklı ve çok sayıda diyet var ; Sağlıklı ürünler ise sağlıklı yaşam tarzına daha bütünsel yaklaşıyor.Onlar buna diyet demese de bu bir diyet.Sağlıklı olmak zayıf olmak sanılıyor,bunun önüne geçmek mümkün değil.” şeklinde yorumluyor.

Piyasada milyonlarca üyesi olan ve tüketilen bu ürünlerin üretim aşamasında yer alan insanların arasında doktor olanların da olması ürünlere karşı güveni daha çok artırıyor.Ancak zararlı oldukları yada olmadıkları hakkında kesin araştırma sonuçları mevcut değil.

 

 

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz