Kaş-Kalkan otoyol projesi durduruldu

0
4693

Kaş-Kalkan arasına yapılması planlanan otoyol projesiyle ilgili Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun birinci derece sit alanı olan dünyaca ünlü Kaputaş plajı güzergah için verdiği izne karşı açılan davada Antalya İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

KORSAN ÖZEL HABER – Kaş-Kalkan arasına otoyol projesi kapsamında birinci derece sit alanı olan Kaputaş Plajı’ndan viyadükle geçmesi planlanan 2 bin 848 metrelik güzergah için Antalya Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun izin vermesi üzerine açılan davada karar çıktı. Antalya İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.  Kaş davacıları adına açıklamada bulunan Avukat Tuncay Koç, “Tabiat Varlıkları Kurulu’nun 728 sayılı ilke kararında karayolu terimi geçmediğinden ve 1. derecede SİT alanına yönelik müdahaledeki bu zorunluluk halinin koruma komisyonu tarafından bir yerin sit alanının derecesinin değiştirilmesi veya kısmen kapsamdan çıkarılmasında izlenecek idari usule paralel şekilde değerlendirilmediği görüldüğünden, ayrıca dosyada bulunan daha önce Orman Bölge Müdürlüğü’nün güzergahın kuzeye kaydırılarak yeniden modellenmesi gerektiği yönündeki raporu da dikkate alarak yürütmeyi durdurma kararı vermiştir” dedi.

“PROJE TAMAMEN İPTAL EDİLMELİDİR”

Kararın sevindirici olduğunu belirten Tuncay Koç şunları söyledi: “Türkiye’nin önemli bir doğa alanında, doğal ve antik sitlerin içinden geçen bir yola ihtiyaç bulunmamaktadır. Tarım ve orman alanlarını bölecek bu projeden derhal vazgeçilmelidir. Yöre halkının bu mücadelesi sonuç vermiştir. Karayolları Genel müdürlüğü bu projeyi tamamen iptal etmelidir”. (Korsan Gazete)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz