Kayseri’ye Abdullah Gül ambargosu

1
2152
Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün memleketi Kayseri’deki iş adamları ve STK’lar, Avrupa Birliği’nin kırsal kalkınma programı IPARD’a başvurduklarında “Kayseri birinci öncelik kapsamında değil” diye geri çevriliyor.

KORSAN ÖZEL HABER – Avrupa Birliği (AB) tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere destek amacıyla Katılım Öncesi Yardım Aracı’nın ‘kırsal kalkınma’ bileşeni olan IPARD programına Kayseri’den gelen başvurularda, ‘Kayseri birinci öncelik kapsamında değil’ yönünde cevap alan yatırımcılar, Sivas, Konya hatta Ankara birinci öncelikliyken Kayseri’nin bu kapsamda olmamasına anlam veremediklerini söylediler.

KONU BAKAN FAKIBABA’YA DA GİTMİŞ

Bir çok yatırımcı, hayvancılık ile ilgili IPARD kapsamında kırsal kalkınma fonlarından yararlanamadıklarını, konu ile ilgili sorunlarını STK’lar dahil Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya ilettiklerini, ancak sonuç alamadıklarını belirtti. Kayseri için yapılan başvurulardan olumsuz sonuç alan yatırımcılar, Yozgat-Kayseri sınırında bulunan Çandır kasabası için başvuru yaparak programdan yararlanma yoluna gitmişler. Yozgatlı Taner Yıldız, Bekir Bozdağ, Sivaslı İsmet Yılmaz, Erzincanlı Binali Yıldırım gibi önemli isimlerin, kendi memleketlerine yatırımın kayması maksadı ile özellikle Kayseri’nin devre dışı bırakıldığına işaret ediliyor. Kayserili olan ve bütün siyasi hayatı boyunca Kayseri milletvekilli olarak görev yapan 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün siyasi çıkışlarının Kayseri’nin program dışında bırakılmasına neden olduğu düşünülüyor.

AB: KAYSERİ KAPSAM DIŞINDA DEĞİL

Konuyu sorduğumuz AB yetkilileri Kayseri’nin kapsam dışında olmadığını, tam tersine 1. Öncelik kapsamında olduğunu özellikle belirterek, kültür, turizm, sanat, eğitim, yenilenebilir enerjiler, tarım, hayvancılık gibi önemli konularda önemli oranlarda hibe sağlayan bu programa bu alanlarda Türkiye’den yeterli proje gelmediğini, çıkan hibelerin geri döndüğünü belirtiyor. (Aylin KARADAĞ / Korsan Gazete – Ankara)

1 Yorum

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz