KHK direnişi birinci yılını doldurdu

0
49
İhraç edilen kamu emekçilerinin KHK’lara ve OHAL’e karşı İstanbul’daki direnişleri 1 yıldır sürüyor. Bugün de Bakırköy ve Kadıköy’de basın açıklaması yapan KHK mağdurları, tutuklu KESK üyelerinin serbest bırakılmasını da istedi.

KORSAN – İhraç edilen KESK’li kamu emekçilerinin KHK’lara ve OHAL’e karşı İstanbul’daki direnişleri 1. yılını doldurdu. 52. hafta eylemlerine devam eden emekçiler bugün de Bakırköy ve Kadıköy’deydi. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda “İşimizi ekmeğimizi geri alacağız” pankartını açan emekçiler oturma eylemlerini başlattılar. Direnişçi emekçiler adına saat 15.00’teki açıklamayı Nuğyen Nedim gerçekleştirdi. Haksız, hukuksuz bir şekilde işlerinden atılan kamu emekçileri olduklarını belirterek sözlerine başlayan Nedim, tam 1 yıldır işlerine geri dönebilmek için alanlarda direndiklerini belirtti.

‘52 HAFTADIR DİRENİYORUZ’

AKP iktidarının çıkardığı KHK’larla emekçileri ölüme gönderdiğini ifade eden Nedim, KHK ile görevinden alınan öğretmen Ayşe Abdurrezzak’ın dün Yunanistan’a geçmeye çalışırken iki çocuğu ile birlikte Meriç Nehri’nde boğulduğunu hatırlattı. Daha önce de 5 kişilik bir ailenin yine aynı şekilde boğularak öldüğünü belirtti. AKP’nin dayattığı bu zulme karşı 52 haftadır direndikleri vurgulanan açıklamada, işsizlik, yolsuzluk, baskı, saldırı ve savaş politikaları teşhir edildi. İşlerine geri dönene kadar direneceklerini vurgulayan emekçiler bütün bu saldırılara karşı mücadeleyi sürdüreceklerinin altını çizdi.

KADIKÖY’DE KHK EYLEMİ

Altıyol’daki direniş alanında saat 14.00’te “KHK’lar gidecek biz kalacağız!” pankartını açan emekçiler sloganlarla eylemlerini başlattılar. Direnişçi emekçiler adına açıklama yapan Sema Uçar haksız, hukuksuz bir şekilde ihraç edildiklerini belirterek sözlerine başladı. Rantçı, piyasacı anlayışa karşı toplum çıkarını esas alan parasız, nitelikli kamu hizmeti için mücadele ettiklerini ifade eden Uçar, bu nedenle ihraç saldırısının hedefi olduklarını vurguladı. Ancak ihraç saldırısına karşı başlattıkları direnişi işlerine geri dönene kadar sürdüreceklerini ifade eden Uçar “AKP’nin memuru olmayacağız!” dedi. Baskı, gözaltı ve tutuklama saldırılarının teşhir edildiği açıklamada, tutuklu KESK’lilerin serbest bırakılması talep edildi.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz