Kılıçdaroğlu: Adaylar çapraz anketten çıkacak

0
467

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, belediye başkan adaylarının nasıl belirleneceğini açıkladı. Çapraz anket sistemi uygulanacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Birbirinden habersiz 3-4 anket yaptırıp, karşılaştıracağız. Siyasi kulisler değil, halkımız adayını belirleyecek” dedi.

KORSAN – Antalya’da 81 ilin kadın kolları başkanlarıyla buluşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019 yerel seçimlerinde belediye başkan adaylarının nasıl belirleneceğini açıkladı. Hürses Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ebru Küçükaydın’ın sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Birbirinden habersiz 3-4 anket yaptırıp, karşılaştıracağız. Siyasi kulisler değil, halkımız adayını belirleyecek” dedi. Antalya’da nasıl bir aday belirleneceğine açıklık getiren Kılıçdaroğlu, “Belediye başkan adayının Antalyalıların kabul edeceği bir isim olması lazım. Kamuoyu yoklamaları yapacağız. Farklı türlerde araştırmalar olacak. Bunlardan birisi açık uçlu olacak. Antalyalılara ‘kimi Büyükşehir adayı ya da X ilçenin adayı olarak görmek istiyorsunuz?’ diye soracağız. Bakalım halkın belleğinde olan isimler kimlermiş göreceğiz” şeklinde konuştu.

MECLİS ÜYELERİNE BORÇ GÖREVİ

Yerel yönetimlerin borçlanmasıyla ilgili de değerlendirmelerde bulunan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin borç yükü ile ilgili özellikle meclis üyelerine önemli görevli düştüğünü söyledi. Kılıçdaroğlu, “Borçlanmalar, Antalya Büyükşehir Meclisi’nden karar alınarak yapılıyor. Böyle bir durumda bizim CHP’li meclis üyelerinin bu konun üzerinde ağırlıklı olarak durması lazım. Yurtdışı borçlarının neler getirebileceği ve riskleri görmek açısından” uyarısında bulundu.

ANKARA’DAN ANTALYA’YA BAKIŞ

Anketlerde sorulacak en önemli soru ile ilgili bilgi veren Kılıçdaroğlu, “Anketler tanınırlık anlamında olabilir veya bizim bilmediğimiz bir insan belde, ilçe veya il bazında çok öne çıkmış olabilir. Biz Ankara’da oturuyoruz sonuçta. Buradaki nabzı tam bilemeyebiliriz.  Bunları yaptıktan sonra isimler ortaya çıkacak. Sonra da, isim bazında diğer anketleri yapacağız” dedi.

SİYASİ KULİSLERİN ÖNEMİ YOK

Belediye başkan adayı belirleme sürecinde siyasi kulislerin bir önem arz etmediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, çapraz anket sisteminin detaylarını anlattı. Kılıçdaroğlu, “Siyasi kulislerin aday belirlemede bir önemi yok. Burada etkili olacak olan halkın vereceği yanıtlar. Biz birden fazla güvenilir anket şirketi ile yola çıkacağız. Birisine verirseniz o yanlış çıkabilir, ama 3 veya 4 şirketin birbirinden haberi olmayacak, farklı dönemlerde anket yapacağız. Daha sonra bunları karşılaştırılacağız” diye konuştu.

YEREL GAZETECİLİK ÇOK ZOR

Günümüz Türkiye’sinde gazeteciliğin zorluğundan söz ederken yerel gazeteciliğin karşılaştığı sorunları çok iyi bildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Yerel gazeteciler kamu denetiminin dışında biraz daha özel baskı ile karşı karşıyalar. Diyelim ki Cumhuriyet veya Hürriyet Gazetesi yazarına bir baskı geldiği zaman geniş kitleler duyabiliyor. Ama yerelde bir gazeteciye baskı geldiği zaman onu geniş kitlelere duyurma şansı çok az. Ancak özel bir şey olması lazım geniş kitlelere duyurabilmek için. Bu nedenle partilerimizin il ve ilçe örgütlerinin yerel basına önem vermesi konusunda bilgilendiriyoruz” dedi. (Kaynak: Hürses)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz