Kılıçdaroğlu: Bugün demokrasi ayıbının yıl dönümü

0
53

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu  Eğitim ve Adalet Toplantısı’nda konuşuyor.

KORSAN- Kılıçdaroğlu’nun konuşmasının satır başları söyle:

Bugün demokrasi ayıbının, mühürsüz seçimin yıl dönümü. 21. yüzyılın bu acı gerçeğiyle dünya karşı karşıya. Katma değeri yüksek olan ürünleri de bu ülkeler üretmeye başlıyorlar. O zaman hepimizin oturup düşünmesi gereken bir şey var. Türkiye’de çocuklarımızı eğiteceğiz ve yetenek kazandıracağız. Çocuklarımız ekonomisi gelişmiş o ülkelere hiç bir maliyet göstermeden gidecekler.

Bizler Aziz Sancar’ı da yetiştirdik bu topraklar da Çoban sülük’ü de.

Eğitimi bir partiye militan yetiştirmek için programlarsınız, ülkenin geleceğini ateşe atmış olursunuz.

Cumhuriyet’i kuranlar eğitim ve öğretemene önem vermişlerdir. Özellikle öğretmen baş tavı edilmiştir.

Biz neler yapmalıyız?

Önce öğretmenlik meslek kanunu çıkartılmalıdır. Öğretmenleri klasik devlet memuru yasasından çıkarmalıyız. Öğretmeni toplumu en gğvendiği sınıf oarak tanımlamalıyız. Kadrolu ve ücretli öğretmen ayrımına son vermeliyiz. Bunun çalışmalarını bazı sivil toplum örgütleriyle birlikte yapıyoruz.

Zorunlu eğitim kesinlike pararsız olması lazım. Kıyafetinden yemeğine kadar öğrencinin her şeyi devlet tarafından karşılanmalı.

Kesinlikle taşımalı eğitime son vereceğiz. Nerede öğrenci varsa orada da öğretmeni olacak. 160 çocuk var burada bu çocukların 160’da eğitim başka bir şeyere taşınıyor.

Yurt sorunundan söz edildi. 21. yüzyılda öğrencinin yurt sorunu çözülmüyor. Bizim sözümüz var en geç 2 yılda benim yurdum yok diyemeyecek. 1-2 kişilik oda, sıcak su, geniş internet erişimi. Karanlık evlere çocukları teslim etmeyeceğiz.

İnsanın hayatında en acı olan olaylardan birisi; yaşam standardın düşmesidir. Öğretmen arkadaşlarımızın emekli olduklarında yaşam standrtlarında düşme var. Biz bunu da düşündük bütün öğretmenlere 3600 ek gösterge getireceğiz.

Öğretmene destek lafla olmuyor arkadaşlar. Öğretmen başımızın tacı diyorsun, ay başını nasıl getireceğini düşünmesin. Herkese az para verebilirsiniz ama öğretmene hakkı olanı vereceksin, onuru ile gezecek. Okul aile birliklerimiz var, okulun sorunlarını çözmek amacıyla kurulur. Bütün okul aile birliklerini yasal statüye kavuşturacağız. Müdür ile birlikte hakları olacak. Her okulun bütçesi olacak. Okulun yönetimi cam kırıldı, masa kırıldı diye özel bir para arayışına girmeyecek.

Okul aile birlikleri müdürle birlikte okul yönetiminde söz sahibi olacak. (Kaynak: T24)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz