Kılıçdaroğlu: FETÖ’nün siyasi ayağı Erdoğan’dır

0
296

OHAL’in FETÖ’nün siyasi ayağını gizlemek için sürdürüldüğünü öne süren Kılıçdaroğlu, “Bir numaralı siyasi ayak Erdoğan’dır” dedi.  Erdoğan’ın “Komünistleri okutmayacığız” sözlerine de tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Üniversiteler babanın malı mı?” diye sordu.

KORSAN – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grup toplantısında konuştu. AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Boğaziçi Üniversitesi’nde “Afrin lokumu” dağıtılmasına karşı çıktıkları için gözaltına alınan öğrenciler için söylediği “O komünist gençlere üniversitede okuma hakkı vermeyeceğiz” sözlerine tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Üniversiteler bilgi yuvalarıdır. Üniversitelerde her türlü bilgi konuşulup tartışılabilir. Üniversitelerde şiddet olmaz. Üniversiteyi şiddete teslim ederseniz, bilgi üretmez. Afrin için lokum dağıtanlara müdahaleyi doğru bulmuyoruz. Üniversite yönetimi müdahale etmeli. Koltuğu, işgal eden zat, doğrudan müdahale ediyor. ‘Sizi üniversitede okutmayacağım’ diyor. Sen kimsin? Sen kimsin de öğrencileri üniversitede okutmayacaksın. Üniversiteler senin babanın malı mı? Üniversiteler bu ülkenin malı. Beyefendi anayasa tanımadığı için seni okutmayacağım diyor. Devletin tepesinden üniversite dizayn edilmez. Devletin tepesinden üniversiteleri Hitler, Mussolini, Pinochet idare ediyordu. Demokrasilerde siyasi otorite suçluyu tespit edemez” dedi.

‘OHAL’LE FETÖ’NÜN SİYASİ AYAĞI GİZLENİYOR’

OHAL’in FETÖ’nün siyasi ayağını ortaya çıkarmamak için bilinçli olarak sürdürüldüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, “Askeriyedeki FETÖ’cüleri temizledik, Milli Eğitim’deki FETÖ’cüleri temizledik, yargıdaki FETÖ’cüleri de temizledik, o zaman OHAL niye var? FETÖ’nün siyasi ayağını ortaya çıkarmamak için OHAL’i sürdürüyorlar. FETÖ’nün bir numaralı siyasi ayağı, Cumhurbaşkanlığı koltuğunu işgal eden zattır” iddiasında bulundu. Türkiye’nin kömür lobisine teslim edildiği sözlerini de tekrarlayan CHP lideri, “Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nu çalıştırmıyorlar, zarar ettiriyorlar. Birilerine peşkeş çekmeye çalışıyorlar. Senin kömürünü çıkarmayıp el alemin kömürünü getirenlere oy verme. Taş kömürü milli servetimizdir. Kömür lobisine enerji lobisine Türkiye’yi teslim ettiler. Siz Türkiye’nin değil lobicilerin adamısınız. Dünya kadar işsiz var ABD’nin Rusya’nın Kolombiya’nın işsizliğine çare oluyorsun. Ayağının altındaki kömürü çıkarmıyorsun” ifadelerini kullandı.

‘BU HIRSIZLAR BADEM SÜTÜYLE BESLENİYOR’

Enerji konusundaki eleştirilerini sürdüren CHP lideri Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “15 yıldır iktidardasın enerji sorununu neden çözmedin? Bu hırsızlığı da aşan bir şey. Hırsız dediğin adam açtır, gider bir şeyler çalar. Bunların karnı tok, badem sütüyle besleniyorlar. Hırsızlığın çok ötesinde bir olay. Doğalgaz ve petrolü anlarım ama kömür neden ithal ediliyor? Dünyanın hiçbir devletinde bir devletin başka bir devlete yüzde 60 oranında enerji bağımlılığı yoktur. Siz yüzde 60 oranında Rusya’ya bağımlıysanız egemenliğiniz tehlikededir. Neden sadece bir ülkeye Türkiye’yi bağımlı hale getirdiler”.

‘ADALETİ ÇÜRÜTÜRSEN DEVLET DE ÇÜRÜR’

Varna’da dün yapılan Türkiye-Avrupa Birliği zirvesini de değerlendiren Kılıçdaroğlu, “AİHM kararları bile uygulanmıyor. Cumhuriyet yazarı Akın Atalay 1.5 yıldır hapiste. Bırakmıyorlar. Tutuklama kararı çıktığında yurtdışından geldi. Bu mesele vicdan meselesidir. Adaleti çürütürseniz devleti çürütürsünüz. Gitmişler AB’ye Türkiye’yi anlatacaklar. Ne anlatacaksın? Raporlar orada, her şey var. Milletvekilleri hapiste Türkiye’de. Sen mi seçtin onları? Bütün bunlar OHAL nedeniyle oluyor” diye konuştu. Doların başını alıp gittiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Hükümetten tık yok. Aşağı gidecekmiş, aşağı gidene kadar millet perişan olacak. 1 kuruş artışın maliyeti 4.4 milyar lira. 440 milyar dolar borç var. Bu milletin her şeyini sen dolara bağlamışsın. Sen Türk lirasına güvenmiyorsun, yakayı da kaptırdın” eleştirisinde bulundu.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz