Kılıçdaroğlu: İttifakı sandığa gömeceğiz!

0
69

CHP lideri Kılıçdaroğlu, “İttifak yasası haksız temsil artıyor, milli irade gasp ediliyor. Masa başında milletvekili sayısını artıracağız diye düşünenleri sandığa gömeceğiz” dedi.

KORSAN – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM’de partisinin grup toplantısında konuştu. Bu sabah TBMM’de kabul edilen seçim yasasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Masa başında milletvekili sayısını artıracağız diye düşünenleri sandığa gömeceğiz” diye konuştu. Mecliste bu gece apar topar çıkarılan ittifak yasasının 7 özelliği olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bunları şöyle sıraladı: “Haksız temsil artıyor, milli irade gasp ediliyor. Baraj fiilen artarak devam ediyor. 12 Eylül yüzde 10 barajını getirmişti. 20 Temmuz darbecileri bunu savunuyor. İki baraj getiriyorlar, bir yüzde 10, bir yüzde 51. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı. Temsilde adalet ortadan kalkıyor. Bu teklif seçim güvenliğini ortadan kaldıracak. Bu ne demektir, referandumda geçersiz olan mühürsüz oy pusulalarının şimdi geçerli olmasıdır. Bu teklif referandumun gayrımeşru olduğunun kanıtıdır. Bu teklif aynı zamanda sopalı bir seçim hazırlığıdır. Vali istediği sandığı istediği yere koyabilecek”.

‘SEL GİBİ AKIP SANDIKTA KAZANACAĞIZ’

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Masa başında, biz milletvekili sayısını artıracağız diye yola çıkanları, biz sandığa gömeceğiz. Sözüm sözdür, bütün sandıklara sahip çıkacağız. Bütün sandıklarda bizim elemanlarımız, bizim arkadaşlarımız olacak. Ne yaparlarsa yapsınlar, 2019’da o zatı oradan aşağı indireceğim. Sözüm sözdür. Kim olursa olsun, sel gibi akacağız ve sandıklarda kazanacağız”.

‘FABRİKALARI KÖYLÜYE VERECEĞİZ’

Özelleştirilecek şeker fabrikalarını alıp köylüye geri vereceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Şeker fabrikalarını satıyorlar. Şeker pancarı üretimi vasıfsız iş gücüne eleman anlamında çok önemli. Okuma yazma bilmeyen çok sayıda vatandaşlarımız var. Vasıfsız iş gücü, bunların da bir şekilde değerlendirilmesi lazım. Posası çok önemli, hayvancılıkta kullanılır. Şeker pancarının ürettiği oksijen ormanın ürettiği oksijenin 3 katı. Şeker fabrikaları Türkiye genelinde dağılmış. Ekonomisi çok fazla gelişmemiş olan yerlere yapılmış. Şeker pancarı o il, ilçe için hayati bir ekonomik değer. Yarın elinizdeki ekmeği de alacak. Kokulu yeşil mercimeği de bitirdiler. Zaten hayvancılığı öldürdün. Özelleştirilince kar edecek. Vallahi de, billahi de yalan. Şeker fabrikaları zarar etmiyor, zarar ettiriliyor” dedi.

‘GÖTÜR O İTHAL ETLERİ SARAY’DA YE’

Şeker fabrikalarının çalıştırılması ile katma değerin 3 milyarı aştığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Nişasta bazlı şekeri kim kullanıyorsa onun ürünlerini almayın. ‘Gözümüz gibi baktığımız bebeklerimizin zehirlenip kanser olduğunu göreceksiniz’ diyor bir üretici. Siz yabancılara hizmet ediyorsunuz. Yabancıların, Cargill’in çıkarlarını savunuyorsunuz. Çiftçinin alın terini toprağa gömüyorsunuz. Bunların yerliliği ve milliliği yoktur. Bunlar gayri millidirler, Türkiye’nin baş belasıdırlar, tefecilere çalışıyorlar. Avrupa’nın besi üreticilerini ayakta tutan Türkiye’dir. 26 ülkeden et ithal ediyorlar. Ben demiştim ki getirdiğiniz etler besmelesizdir. Sırbistan’ın Müslüman kesiminden alıyoruz diyorlar. Rusya’nın hangi kesiminden, Fransa’nın hangi kesiminden alıyorsunuz. Götür bunları sarayda ye kardeşim” ifadelerini kullandı.

 

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz