Korkunç iddia: 3. Havalimanı’nda 400 işçinin ölümü gizlendi

0
444
İstanbul’daki 3. Havalimanı inşaatında şimdiye kadar yüzlerce işçinin öldüğü iddia edildi. İşçiler kendilerine “acele edin” baskısı yapıldığını, iş güvenliği için hiçbir önlem alınmadığını anlattı. İşçi ölümlerinin ailelere para verilerek gizlendiği ileri sürüldü.

KORSAN – 3. Havalimanı inşaatında şimdiye kadar yüzlerce işçinin yaşamını yitirdiği iddia edildi. Çalışanlar, şantiyeyi “mezarlık” olarak tanımlıyor. İşçiler kendilerine “acele edin” baskısı yapıldığını, iş güvenliği için hiçbir önlem alınmadığını anlattı. “Zincirlikuyu’da ölüler tabutla uğurlanıyor, burada ceset torbalarıyla” diyen işçilere göre ölüm olayları ailelere para verilerek gizleniyor. İnşaat başladığından beri 3. havalimanı şantiyesinde çalışan 59 yaşındaki hafriyat kamyonu şoförü C., “Bir yandan çocuklarımın geleceği için para kazanıyorum, bir yandan da onların geleceğini yok ediyorum” dedi. Havalimanı inşaatını “işçi mezarlığı” olarak nitelendiren C., Bugüne kadar 400 işçinin öldüğünü, Anadolu’dan gelen işçilerin ailelerinin ise para verilerek susturulduğunu dile getirdi.

2 ÇOCUK İŞÇİNİN ÜSTÜNE KAYA

Cumhuriyet’ten Mehmet Kızmaz, C’nin kamyonuna binip şantiyeye girdi ve gün boyu C.’ye eşlik ettikten sonra tanıklıklarını haberleştirdi. Kamyon şoförü C., havalimanı şantiyesindeki iş cinayetlerini şöyle anlattı: “Geçen gözlerimin önünde Ordulu bir formen (ekip başı), şoförü Vietnamlı olan ve 3 çeker dediğimiz yüksek tonajlı, sadece yükü 80 ton olan aracın altında kaldı. Bu olayı özellikle takip ettim. Hiçbir gazetede, televizyon kanalında ya da sosyal medyada yer almadı. Başka bir örnek vereyim, metronun yapımında kullanılan büyük taşlar taşınırken halat koptu. Her biri 3.5 ton olan 3 taş, çocuk yaşta olan 2 işçinin üstüne düştü. Basında bu ölümün haberini de duymadım. Hatta ambulans dahi gelmedi ve çocukları özel arabayla götürdüler. Havalimanı yapımında şu ana kadar 400 işçinin öldüğünden bahsediliyor”.

ÖLEN İŞÇİNİN AİLESİNE SUS PAYI

Ölen işçinin ailesine sus payı 400 bin TL gibi bir para verildiğini ileri süren C., şunları söyledi: “O işçi 400 yıl yaşasa ve çalışsa o parayı yan yana göremez. Ve insanlarımızın inancı, ‘Kader. Ölenle ölünmez’. Aile bir yerde o parayı almaya mecbur oluyor. Birileri kazanıyorken birilerinin hayatı da işte böyle zindan oluyor. Orkun Group, 3. havalimanı projesinde hafriyat işleri yapan şirketlerden biri. Akpınar Mahallesi’ne özel yaşam alanı kurmuşlar. Camileri ve hayvanat bahçeleri bile var. Şirket yöneticileri helikopterle buraya gelip gidiyor. Hafriyatın ise Akpınar köyünün merasına döküldüğünü dile getiren C., “Normal bir yurttaşın otobüsü olsaydı çoktan çekilmiş, ceza verilmiş olacaktı. Günlerdir orada. O araç yüzünden kaç kez başka araçlarla kafa kafaya gelip, ölümle burun buruna geldim” diye konuştu.

‘BURADA İŞÇİNİN DEĞERİ SIFIR’

Şoför C. tanık olduğu olayları aktarmayı şöyle sürdürdü: “Üç gün önce sabah işe geldim. Bakan bir tanıdığı olduğunu söyleyen, yani sırtı kalın firma sahibinin şoförü, jandarma görüyor olmasına rağmen, balık sırtı dediğimiz, gereğinden fazla yük yüklemiş. Bir yandan elinde telefon, konuşuyor. Beni solladıktan sonra sürücüsü kadın olan bir araca vurdu. Aracı önüne alarak sürükledi, ama durmadı. Hissetmiyor, çünkü makine gibi. Kadın araçtan inemedi, ben aşağı indiğimde kadın başını direksiyona koymuş ağlıyor. Sabah 7’de uyku sersemliğiyle işe giden kadına kocaman bir TIR çarpıyor. O kadının psikolojisi şu an kim bilir nasıldır. O şoför 7/24 sefer hesabıyla çalıştırıldığı için durmuyor. Anadolu’nun ücra bir köşesinde ailesine birkaç kuruş göndermek için gurbete gelmiş bir insana, ‘maaşınız 1.500 TL ve günlük ortalama 6 sefer yapacaksınız, onun dışında yapacağınız her sefer başına 10 TL alırsınız’ deyince şoför de fazla sefer yapayım diyerek resmen ölüme gidiyor. Fazla kazanayım derken hızlanıyor, acele ediyor. Normalde 8 saat çalışılması gerekiyorken, 12 saat çalıştırılıyorlar. Burada işçinin değeri sıfır”.

İNŞAAT İŞ: HAFTADA 3-4 İŞÇİ ÖLÜYOR

İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat İş) Örgütlenme Sekreteri Yunus Özgür de 3. havalimanında çalışan üyelerden gelen bilgilere göre haftada en az üç-dört işçinin iş cinayetinde yaşamını yitirdiğini söyledi. Özgür, “İşçi ölümleri normalde zaten gizleniyor. 3. havalimanı gibi dışarıya tamamen kapalı bir yerde kesin bilgiye ulaşmak çok zor” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Cumhuriyet)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz