Kurtcephe iddianamesi gayya kuyusu

0
2519
Akdeniz Üniversitesi’ndeki FETÖ yapılanmasının kilidini açan eski rektör İsrafil Kurtcephe hakkındaki iddianamede, daha önce üniversitede görev yapmış ve halen görevde olan üst yönetim kadrosundaki çok sayıda kişi hakkında ciddi iddialar yer aldı.

KORSAN –  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) eski rektörü İsrafil Kurtcephe hakkında hazırlanan 85 sayfalık iddianamede, daha önce üniversitede görev yapmış ve halen görevde olan özellikle üst yönetim kadrosunda bulunan çok sayıda kişi hakkında ciddi iddialar yer aldı. Bunların en dikkat çekici olanı Kurtcephe’nin istemediği halde yeni rektör Mustafa Ünal’ı, üniversite imamı olduğu iddia edilen firari Ömer Geçici’nin ısrarları sonucu başhekimlik görevine getirdiğini ve FETÖ irtibatı olduğu gerekçesiyle görevden aldığını söylemesi. Kurtcephe iddianamesinde, tanık H. Ö. de kendisine Ömer Geçici tarafından 2012 yılında uygulanan mobing olayının gerçekleştiği yer olarak Mustafa Ünal’ın başhekim odasını gösteriyor.

FETÖ’DEN TUTUKLANDI, İHRAÇ EDİLMEDİ

İsrafil Kurtcephe hakkında hazırlanan iddianamedeki, tanık ifadelerine göre Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki FETÖ yapılanmasının merkezi figürlerinden biri de mevcut Rektör Mustafa Ünal’ın eski yardımcısı Yaşar Tuna. O dönem hastane yönetiminde bulunan bazı kişilerin de içinde olduğu 110 kişilik Akdeniz Üniversitesi iddianamesinde 7 ayrı açık-gizli tanık tarafından örgüt üyesi olmakla itham edilen Tuna’nın ismi, Kurtcephe iddianamesinde de 23 ayrı yerde geçiyor. İddianamede adı en çok geçen isimlerden olan Yaşar Tuna, Akdeniz Üniversitesi FETÖ soruşturması kapsamında bir süre tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılmış, bu süreçte 150’ye yakın kişi ihraç edilirken Tuna ihraç edilmeyip göreve iade edilmişti. Mustafa Ünal tarafından göreve döndürülmesi basında da tartışılan Tuna ile ilgili olarak gizli tanık Gökdeniz, Yağmur, tanık H.T., H.G. ve Ö.T. ifadeleri iddianamede yer bulmuş. Daha sonra kendi isteğiyle üniversiteden ayrılan Yaşar Tuna, şu an özel bir hastanede çalışıyor.

REKTÖR YARDIMCILARI İDDİANAMEDE

Rektör Mustafa Ünal’ın yardımcılarından biri olan Ahmet Ögke’nin hâlihazırda 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanması sürüyor. Kurtcephe iddianamesine göre, diğer rektör yardımcıları Erol Gürpınar ve Mehmet Altunkaya ile ilgili iddialar da dikkat çekiyor. İddianamede Erol Gürpınar, tanık H.G. tarafından Fettullah Gülen Cemaati’ne yakın biri olarak tanımlanıyor. Diğer Yardımcı Mehmet Altunkaya ile ilgili ifadeler ise daha çarpıcı. Tanık K.A., Altunkaya’nın FETÖ’nün güçlü olduğu dönemlerde yönetim kadrosunda yer aldığını, nasıl rektör yardımcısı ve dekan vekili olduğunu anlamadığını, bu şahsın KHK ile kapatılan KURALDER isimli dernekte sürekli seminerler verdiğini ifade ediyor. Antalya Kural Hukukçular Derneği (KURALDER), 15 Temmuz darbe girişiminden sonra kanun hükmündeki kararname ile kapatılan dernekler arasında yer alıyordu. Bir başka tanık N. S. ise Mehmet Altunkaya’nın üniversite içinde hızlı yükselişinin FETÖ eliyle gerçekleştirildiğini belirtiyor. Diğer yandan Hukuk Fakültesi Dekanlığı görevini de sürdüren ve AÜ’de FETÖ soruşturmalarını yürüten komisyonu yöneten Mehmet Altunkaya’nın mevcut yardımcısı Ahmet Kürşat Ersöz ile ilgili iddialar da daha önce basına yansımıştı. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak Selçuk Üniversitesi’ndeki FETÖ yapılanmasını ifşa eden Mustafa Arıkan’a göre Kürşat Ersöz’ün de örgütle irtibatlı bulunuyor.

ESKİ YARDIMCILARLA İLGİLİ İDDİALAR

İsrafil Kurtcephe iddianamede, halen tutuklu yargılanan bazı isimlerin referansının 2008 yılında rektör olduktan sonra yardımcısı olarak atadığı Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Muharrem Certel olduğunu söylüyor. Certel’in İsrafil Kurtcephe’nin yardımcılığını yaptığı dönemde personelden sorumlu rektör yardımcılığı görevini üstlendiği biliniyor. Bahadır Kerimoğlu’nun ve Alanya’da dekan olarak görevlendirilen İbrahim Güngör’ün Certel tarafından getirildiği iddiası, iddianamede yer alan ilginç ayrıntılardan. İsrafil Kurtcephe, Muharrem Certel’in FETÖ’ye ait olduğu bilinen Antalya Uluslararası Antalya Üniversitesi mütevelli heyetinde yer almasına ilişkin de ayrıntılı bilgi veriyor. Kurtcephe, Muharrem Certel’in Uluslararası Antalya Üniversitesi’nin mütevelli heyeti konusunu görüşmek üzere Tahsin isimli bir kişiyi yanına getirdiğini, kanun gereği Antalya ilinde bulunan diğer vakıf üniversitelerinin mütevelli heyetinde hâmi Üniversite Rektörü olarak bulunma hakkından dolayı Tahsin isimli kişinin kendisine ‘Hocam siz asker kökenlisiniz sert ve otoritersiniz bu nedenle sizin ile çalışırken sıkıntılar çıkabilir. Muharrem Certel hocayı bizimle görevlendirir misin?’ dediğini, ona  ‘Muharrem Certel’i neden tercih ediyorsunuz?’ diye sorduğunda ‘Arkadaşım’ cevabını aldığını, bunun üzerine Tahsin’e ‘Tamam çalışabilirsiniz’ dediğini, Muharrem Certel ile Tahsin’in diğerleri ile birlikte Gaye Vakfı’nda bir süre çalıştığını, bu şahsın Hasan Tarık Şen’den önceki FETÖ/PDY Antalya il imamı olduğunu 15 Temmuz sonrası medyadan öğrendiğini anlatıyor.

‘ERDAL TERCAN’IN İSTEĞİYLE DEKAN’

İddianamede yer alan bir diğer ilginç isim de, Kurtcephe’nin ikinci döneminde yardımcılığını yapan Muharrem Kılıç. Tanık K.A.’nın “Muharrem Kılıç’ın FETÖ’nün karargâhı konumunda olan Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden geldiğini, 15 Temmuz’un hemen ardından tutuklanan ve görevden alınan eski Anayasa Mahkemesi Üyesi Erdal Tercan’ın Anayasa Mahkemesi’ne üye seçilmesinden sonra da, yine Erdal Tercan’ın isteğiyle Hukuk Fakültesi Dekanı yapıldığını, 17-25 Aralık alçak darbe girişiminden sonra ise, Paralel yapı ile mücadele kapsamında Rektör İsrafil Kurtcephe tarafından rektör yardımcılığı görevinden alındığı” ifadeleri iddianamede yer alıyor. Bir diğer tanık V.S. de Kılıç’ın FETÖ yapılanması kapsamında Üniversite’de görev aldığını beyan ediyor. (İdris ÖZYOL)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz