Kurtcephe iddianamesinde yeni isimler

0
15872
AÜ eski rektörü İsrafil Kurtcephe hakkında hazırlanan FETÖ iddianamesinde, bugüne kadar haklarında işlem yapılmayan isimlerin çokluğu dikkat çekti. Mevcut rektör Mustafa Ünal’ın isminin 15 yerde geçtiği iddianamede, özellikle Tıp Fakültesi yapılanması öne çıktı.

KORSAN ÖZEL HABER – FETÖ/PDY soruşturmaları kapsamında yaklaşık 8 aydır tutuklu olan Akdeniz Üniversitesi (AÜ) eski Rektörü İsrafil Kurtcephe ile ilgili iddianame kabul edildi. Antalya Cumhuriyet Savcısı Yaşar Şen tarafından yazılan 85 sayfalık iddianame gizli-açık pek çok tanık ve soruşturma sırasında ele geçirilen belgelere dayanıyor. İddianamenin en çarpıcı detayını daha önce basına da sızdırılan Pensilvanya ziyareti oluşturuyor. İsrafil Kurtcephe’nin 8 Aralık 2012 tarihinde, o dönemki yardımcısı Abdullah Aziz Ergin ve Antalya İl İmamı Hasan Tarık Şen ile beraber yaptıkları Fetullah Gülen ziyareti iddianameye ilk madde olarak girdi.

PENSİLVANYA’YA TEŞEKKÜR ZİYARETİ

Her üç şahsın pasaport kontrollerinden beraber geçtikleri dahi belgelenmiş durumda. İddianamede “teşekkür ziyareti” olarak tanımlanan seyahati önce inkâr eden Kurtcephe ardından kendisine belgeler gösterilince durumu kabulleniyor. Böylece ziyaretin detayları da bir bir ortaya çıkıyor. Eski rektör Kurtcephe, Hasan Tarık Şen’in rektörlük makamında yaptıkları görüşme sırasında kendisine “Sizi hocaefendi ile tanıştıralım” şeklindeki teklifine “Tamam olur” diye cevap verdiği, o dönemde Savcı Osman Şanal’ın üniversite ile ilgili sürekli soruşturma evrakları gönderdiği, böyle bir teklifi kabul ederse kendilerini rahat bırakacaklarını düşünerek kabul ettiği yönünde bir savunma yaptı.

GEÇİCİ’NİN KEFİLİ HASAN TARIK ŞEN

İddianameye yansıdığı üzere seyahat sohbetleri de hayli zihin açıcı. Kurtcephe, Hasan Tarık Şen ile Savcı Osman Şanal konusunu ABD’ye gidiş yolculuğu esnasında konuştuklarını, ona “Osman Şanal savcı üniversite ile ilgili çok sayıda soruşturma açıyor bu konu ile ilgilenebilir misiniz?” dediğinde, kendisinden “İlgileneceğim” şeklinde cevap aldığını belirtiyor. Eski rektör hakkında yazılan iddianame Akdeniz Üniversitesi’nde hala çok tartışılan FETÖ yapılanmasına da ışık tutacak cinsten. Hasan Tarık Şen’in kendisine akademik ya da idari personel olarak işaret ettiği kişi olmadığını belirten Kurtcephe, ancak rektör yardımcıları arasından Ömer Geçice’nin bu şahıs ile irtibatını olduğunu düşündüğünü, çünkü ABD’ye gidiş-geliş sırasında ve Newyork’ta birlikte gezdikleri esnada, Şen’in Geçiçi’yi kast ederek birkaç defa, “Bizim Ömer iyi insandır, çalışkandır, iyi bilim adamıdır” şeklinde ifadeler kullandığını söylüyor.

TIP FAKÜLTESİ’NDE FETÖ YAPILANMASI

Akdeniz Üniversitesi’nin imamı olarak bilinen eski rektör yardımcısı şu an firari olan Ömer Geçici’nin hastane yönetimi oluşturulduğu sırada kadrolaşma talepleri de iddianameye yansıdı. Eski rektör Kurtcephe, o dönem Geçici’nin sürekli olarak 2 kişiyi talep ettiğini, bu şahıslardan birisinin AÜ’nün yeni rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, diğerinin ise halen tutuklu olan Doç. Dr. Cenker Eken olduğunu, bu şahıslar haricinde idari kadrodan Recep Zafer Tekin isimli şahıslar ile ısrarla çalışmak istediğini anlatıyor. Geçici’nin bu yöndeki talebini kabul ederek kadrosunu oluşturmasına müsaade ettiğini ifade eden Kurtcephe,  niçin bu isimleri ısrarla istediğini sorduğumda ise, “Benim arkadaşlarım, onlara inanıyorum ve güveniyorum, bu şahıslar ile çalışmak istiyorum” şeklinde cevap verdiğini iddianamede açıkça beyan ediyor.

REKTÖR ÜNAL’IN İSMİ 15 YERDE GEÇTİ

Eski rektörün iddianamesinde yeni rektörün adı sık sık geçiyor. Daha önce kabul edilen 110 kişilik Akdeniz Üniversitesi iddianamesinde FETÖ yapılanmasının en yoğun olduğu dönemde başhekim olarak görev yapan ve ekibinin çoğu adli sürece maruz kalan Ünal’la ilgili tek bir kelime dahi geçmezken, Kurtcephe’nin iddianamesinde toplam 15 yerde Ünal’ın adı geçiyor. Hem Kurtcephe, hem de açık-gizli tanıklar tarafından FETÖ yapılanmasının önemli aktörlerinden biri olarak gösterilen Ünal’ı Kurtcephe FETÖ’cü olduğu için görevden aldığını açık açık söylüyor. Hüsnü Gülez ve Ömür Taşkın tarafından da FETÖ yöneticisi olmakla suçlanan Ünal’ı bu iddianameyle zor günler bekliyor.

AÜ’DE 122 AKADEMİSYENE FETÖ İŞLEMİ

İddianamede yapılanmanın en yoğun olduğu yer olarak 2012 yılından sonra Akdeniz Üniversitesi Hastanesi gösterildi. Buradaki yöneticilerin başta firari Ömer Geçici olmak üzere hem personel, hem de mali politikalarına yönelik pek çok iddiaya yer aldı. Kurtcephe’ye de üniversitede FETÖ’cü bir yapılanma oluşturduğu iddiasının sıklıkla tekrarlandığı iddianamede kaset skandalından, mobbing iddialarına, ihalelere varıncaya değin sayısız detaya yer verildi. İddianamede toplam 122 akademik personele FETÖ/PDY üyeliğinden işlem yapıldığı, hakkında işlem yapılan akademik personel arasından 27 şahsın ByLock kullandığı ve aynı yıllar içerisinde 894 idari personelin işe başladığı, bu şahıslarla ilgili yapılan kapalı sistem sorgusu neticesinde; toplam 8 idari personel hakkında FETÖ üyeliğinde işlem yapıldığı belirtildi.

İŞLEM YAPILMAYAN AKADEMİSYEN ÇOK

Bugüne kadar konuşulmayan pek çok detayı içeren iddianamede en dikkat çeken nokta, nedense hakkında işlem yapılan akademisyenlerden çok, haklarında tek bir işlem dahi yapılmayan akademisyenlerin çokluğu. 2016 Temmuz sonunda olayın sıcaklığı ile ilgili, ilgisiz, Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal’a varıncaya değin 172 kişiye doğrudan gözaltı kararı verilip, 110 kişilik de bir iddianame yazıldı. Fakat Kurtcephe’nin iddianamesinde mevcut üniversite yönetiminin, rektör yardımcıları, danışmanlar, dekanlar gibi en gözde isimlerine yönelik iddialara baktığımızda bu pilavın daha çok su kaldıracağını söylemek yanlış olmaz. (İdris ÖZYOL)

 

 

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz