Lavrov: Suriye’nin toprak bütünlüğüne dikkat

0
98
Türkiye’ye Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulunduklarını açıklayan Rus Dışişleri Bakanı Lavrov, “ABD Suriye’de bilinçli bir provokasyon yürütüyor” dedi.

KORSAN – Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna ilişkin olarak, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı gösterilmesi çağrısında bulunduklarını belirtti. Lavrov Yemenli mevkidaşı Abdulmelik el-Mihlafi ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonunun sorulması üzerine, taraflara bir kez daha itidal ve Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı çağrısı yaptıklarını söyledi. Lavrov ayrıca, ABD’yi, Kürtleri Şam ile diyalog kurmamak konusunda ikna etmeye çalışmakla ve Kürtler arasında ayrılıkçı duyguları teşvik etmekle itham etti.

KÜRTLER DAVET LİSTESİNDE

Sputnik’in haberine göre, Kürtlerin Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne davet edilenler listesine alındığını da açıklayan Lavrov, şu ifadeleri kullandı: “Kürtlerin Suriye’deki siyasal süreçteki rolüne gelirsek, bu rol onlara verilmeli. Fakat bu rol onlara, Suriye’deki tüm etnik, dini ve politik güçlerin Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duymaya çağrıldığı ortak bir platformda verilmeli. Nitekim bu düşünceye dayanılarak, Kürt temsilciler, gelecek hafta Soçi’de düzenlenecek Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne davet edilen Suriyeliler listesine dahil edildi”.

ABD PROVOKASYON YAPIYOR

ABD’nin, Suriye’nin Türkiye ve Irak sınırı boyunca bir sınır güvenlik gücü oluşturma planlarını hatırlatan Lavrov, Washington’un Suriye’nin Türkiye sınırındaki bölgelerini ele geçirme politikasının sürdüğünü belirtti. Lavrov, “ABD’nin bu ülkedeki eylemleri ya buradaki durumu anlamadığını ya da bilinçli bir provokasyon yürüttüğünü gösteriyor” ifadelerini kullandı.

TARAFLI YAKLAŞIM ENDİŞESİ

Lavrov şöyle devam etti: “Uzun zamandan beri, ABD’nin, Suriye’nin önemli bir bölümünde alternatif yönetim organları yaratmaya çalıştığını söylüyoruz. Washington, başta Demokratik Suriye Güçleri (DSG) olmak üzere Suriye’de işbirliği yaptığı gruplara kimi zaman açıklayarak kimi zaman da duyurmadan silah sevkiyatı yapıyor”. Öte yandan Lavrov, BM Güvenlik Konseyi’nin Fransa’nın talebi ile Afrin gündemiyle toplanacak olmasına ilişkin olaraksa, “Suriye’deki bazı olaylara taraflı yaklaşılması bizi biraz endişelendiriyor” dedi.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz