Maçka Parkı’nda nöbet tutulacak

0
78
İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tünel projesi için Maçka Parkı’nda ağaç sökümüne başlamasının ardından kent ve yaşam savunucuları parkta açıklama yaparak,  “Şehir, hep birlikte mücadele edersek kurtulur” dedi

KORSAN – İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) tünel projesi için dün Maçka Parkı’nda ağaç sökümüne başladı. Ağaç sökümünün başlaması ile beraber parkta nöbet tutmaya başlayan kent ve yaşam savunucuları dün olduğu gibi bugün de parkta açıklama yaparak çalışmanın derhal sonlandırılması talep etti. “Beton değil park istiyoruz“, “İBB elini parkımdan çek“, “İstanbul ölüyor ihanet sürüyor” sloganları atılan buluşmada parkın durumuna dair kısa bir bilgilendirmenin ardından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada ‘Maçka Parkı Hepimizin’ adına söz alan Ersin Kiriş, bölgede yaşanacak sorunları şu şekilde sıraladı:

HAFTA SONU ETKİNLİKLER YAPILACAK

“Parkların altına karayolu tüneli yapılamaz. Yapıldığı takdirde parktan ne kadar az alan gittiği söylenirse söylensin; yukarı çıkacak egzoz dumanları parkın temiz havasını öldürecektir ve dolayısıyla park işlevini yitirecektir. İBB bütün park ve yeşil alanların altını, karayolu tüneli veya zeminaltı otopark inşaatı adı altında betonlaştırma kararı aldı. Yeşil alanların, parkların altları oyulup betonlaştırıldıkça yağmur suları toprakla buluşamayacaktır. Bu olmayınca, yağan en hafif yağmurda bile geçtiğimiz sene gördüğümüz afet manzaraları bu şehrin normali olacaktır. Bunlara hazırlıklı olalım. İstanbul genelinde 30’dan fazla karayolu tünel projesi İBB meclisinden geçmiş durumda. Anlayacağınız İstanbul’un altı delik deşik edilecek, eğer dur demezsek. 3’üncü köprü bağlantı yollarıyla yeni yapılaşmalardan gelecek trafiğin şehrin merkezine bu tünelle verilecek olması söylendiği gibi trafiği rahatlatmayacaktır. Belki oradan merkeze 5 dakikada gelecektir araçlar, ancak merkezden örneğin Taksim veya Karaköy’e 2-3 saatte geçecektir. Trafiğin bütün bu yoğunluk, gürültü ve kirinin esas olarak merkeze çok ciddi zararı olacaktır. Bu tünel çıkışı, Maçka Vadisi’ne çakılan son çivi olacaktır. Parkı ve vadiyi kullanan sporcular, yurttaşlar, hayvan severler; herkes şapkayı önüne alıp bir düşünsün! Son çivinin çakılmasını hep birlikte engelleyelim”. Kiriş’in konuşmasının ardından neler yapılabileceği konusunda forum düzenlendi. Forumun ardından parkta yaşanan her olayın takip edileceği ve hafta sonu parkta etkinlikler yapılması kararı alındı. (Kaynak: Sendika.org)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz