Maçka Parkı’nda tünel inşaatı yeniden başladı

0
65
İstanbul Büyükşehir Belediyesi tepkiler sonucu ara verdiği tünel çalışmalarına yeniden başladı. Parktaki ağaçlar sökülüyor. Yaşam savunucuları ‘Maçka Parkı’nı tünel projesine feda etmiyoruz’ çağrısı yaptı.

KORSAN – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Maçka Parkı’nı tehdit ettiği için yaşam alanı savunucularının direnişi sonrası ara verilen tünel çalışmalarına yeniden başladı. Beşiktaş Stadı’nın karşısındaki alan panellerle çevrildi. Ayrıca inşaat alanına bir TOMA, üç otobüs dolusu çevik kuvvet polisi de gönderildi. “Maçka Parkı Hepimizin” adıyla yapılan açıklamada “İBB bölgeyi üst geçitlerle, tünel giriş çıkış yollarıyla, katlı geçişlerle nasıl bir beton-yol kaosuna çevireceğini gerçek dışı görsellerle saklamaya çalışıyor.” dendi. “Maçka Parkı’nı tünel projesine feda etmiyoruz” denilen açıklamada, bugün parka çağrı yapıldı.

AĞAÇLARIN SÖKÜMÜNE BAŞLANDI

İBB tarafından yürütülen Dolmabahçe-Levazım tüneli projesi kapsamında daha önce büyük bölümü alüminyum plakalarla kapatılan Maçka Demokrasi Parkı’nda ağaç sökme işlemleri başladı. Parktaki çalışmalar bugün havadan da fotoğraflandı. Proje kapsamında bölgeye gelen özel iş makineleri ile ağaçların sökümüne başlandı. Çalışmalar sırasında polis ekipleri güvenlik önlemi aldı.  İBB’nin ağaçların taşınmasıyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle denilmişti: “Toplam büyüklüğü 140 bin metrekare olan Maçka Parkının sadece 3 bin 500 metrekarelik bölümünde başlayacak çalışmalar kapsamında; alanda bulunan 85 ağaç, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’nden alınan rapor doğrultusunda Bahçeköy Mehmet Akif Ersoy Tabiat Parkına dikilecek. Uzman ekipler yönetiminde ROOTBALL yöntemi ile sökümü gerçekleşecek ağaçlar, kök ve gövdeleri itina ile korunarak yeni yerlerine dikilecekler. Park dışında ise 91 ağaç başka bölgelere nakledilecek. Çalışmalardan sonra bölge tekrar ağaçlandırılacak. Çalışmalar tamamlandığında, 3 bin 500 metrekarelik alan yeniden yeşillendirilerek eski haline döndürülecek”. (Kaynak: Evrensel ve DHA)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz