Muhittin Böcek hala Madrid’de mi?

0
1861
İdris Özyol

İdris Özyol

Geçenlerde Mehmet Talay sordu: “Başkan Türel, Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ocak ayı toplantısında Konyaaltı sahili ve Boğaçay Projesi konusunda CHP’yi eleştirirken ‘Başkan Böcek’e teşekkür ediyorum, bu konuda susarak destek vermiştir’ dedi. Böcek’ten tık çıkmadı… O haftanın sonunda AKP eski İl Başkanı Rıza Sümer yaptığı açıklamada, CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Budak ve İl Başkanı Ahmet Kumbul’un da katıldığı, Boğaçay ve sahil projelerini protesto edenlere, ‘Sizler Başkan Böcek’ten daha mı iyi biliyorsunuz?’ dedi. Böcek’ten yine tık çıkmadı. Bu gelişmeler üzerine Böcek, 17 Ocak tarihli Gerçek gazetesine, bir açıklama yapmak zorunda kalarak şunları söyledi: ‘Beni kimse bir kavganın içine çekemez. Ben nerede neyi konuşacağımı iyi bilirim. AKP İl Başkanı benim adımı kullanarak açıklama yapmış ancak benim bu konudaki görüşlerim bellidir. Suskunluğum asaletimdendir. Turizm Fuarı’na katılmak için gittiğim Madrid dönüşte Konyaaltı Sahili, Boğaçay ve Kruvaziyer Limanı ile ilgili detaylı bilgiyi kamuoyu ile paylaşacağım’. Detaylı açıklama yapacağım, demesinden bu yana 40 gün geçti, cemreler düşmeye başladı, ama yine Böcek’te tık yok”.

CHP gibi değil, AKP gibi düşünüyor

Talay’ın bu sorusunun üzerine bir 15 gün daha ekleyin. 55 gün oldu. Böcek’te yine tık yok. Hala Madrid’de mi acaba diye merak ettim. Yo, çoktan dönmüş. “Suskunluğum asaletimdendir” arabeskini halen sürdürüyor belli ki. Oysa halkın oylarıyla seçilmiş yöneticilerin işi susmak değil, toplumu ilgilendiren, özellikle yönetmekle yükümlü olduğu bölgedeki konularla, gündemle, sıkıntılarla ilgili konuşmak, hatta sesini yükseltmektir. Peki, Muhittin Böcek niye konuşmuyor? Çünkü CHP’nin neredeyse tüm kitlesinin karşısında olduğu Türel’in Boğaçay’daki çılgın projesini destekliyor. Batı Çevreyolu’ndaki yaşanan sorunun güzergah boyundaki bereketli portakal bahçelerinin imara açılmasıyla çözümü konusunda nasıl aynı fikirde buluştularsa, bu konuda da paralel düşünüyorlar. Tersten söylersek; CHP’den Büyükşehir adayı olmayı planlayan Böcek, Boğaçayı ve Konyaaltı sahili konularında CHP gibi değil, AKP’li Türel gibi düşünüyor.

Büyükşehir adaylığını ayarladı mı?

Susması da asaletinden değil, aslında buradan geliyor. Genel Merkez nezdinde Büyükşehir adaylığı işini ayarladığını düşünen Böcek, gerçek düşüncelerini dillendirse iş yatacak. İnanmadığı şeyleri, yani CHP’nin itirazlarını dillendirse gün gelecek bunun hesabı sorulacak. Daha doğrusu, birileri geçmişte söylediği sözleri ve Konyaaltı Belediye Meclisi’nde aldırdığı kararları hatırlatacak. Yukarı tükürse bıyık, aşağı tükürse sakal… Öne tükürse nereye gideceği belli değil. O yüzden geçiştirip duruyor. Madrid’den bir türlü dönemiyor Konyaaltı’na. Bu süreçte dönemez de zaten. “Beni hiç kimse bir kavganın içine çekemez” lafı da enteresan. Talay tam kitabın ortasından sormuş: “Kim, kiminle kavga ediyor? Ortada kavga falan yok. Ortada Konyaaltı ilçesinin doğal değerlerinin korunması için yapılmak istenen projelere karşı bir siyasi duruş var… Ve siz, kavga varmış algısı yaratarak aradan sıyrılmaya çalışıyorsunuz… 4 dönem CHP’nin belediye başkanlığını boşuna mı yaptınız?”. Hala tık yok…

CHP’de adaylık için çalışan komisyon

Dahası, Muhittin Böcek geçenlerde CHP Kepez İlçe Örgütü’nü ziyaret etti ve Kılıçdaroğlu’nun tüzük kurultayından sonra Antalya da dahil olmak üzere 5-6 Büyükşehir adayını açıklayacağını söyledi. Tabii Büyükşehir adayının kendisi olacağını ekleyerek… Eee, tüzük kurultayı da geldi geçti. Hani Büyükşehir adayları? Ankara mahfillerini kurcaladık, birkaç kişinin ayaklandırdığı dedikodulardan öte bir şey yok. CHP’nin aday belirleme süreçleri de belli. Parti Meclisi’nde tartışılması ve karara bağlanması gerekiyor. Parti Meclisi’nin böyle bir gündemi var mı? Yok. Peki, Kılıçdaroğlu Parti Meclisi’ni yok sayarak aday belirleyebilir mi? Belirleyemez. MYK’nın haberi var mı? O da yok. Görevlendirilenler var mı? Söylendiğine göre Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun başkanlığında 3-4 kişilik bir komisyon Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla gizli bir çalışma yürütüyor. İkinci toplantıyı bu hafta yapacakları konuşuluyordu. Ama bu bir ön çalışma sadece. Komisyon çalışacak, adı geçenleri tartacak, rapor haline getirip Kılıçdaroğlu’na sunacak, o da Parti Meclisi’ne getirecek. Yani Böcek’in estirdiği söylenti rüzgarı partinin işleyişine uymuyor. Lafla peynir gemisi yürütmeye çalışıyor sadece.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz