Münih Konferansı’nda Çavuşoğlu’ndan ‘one minute’

0
35
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Münih Güvenlik Konferansı’ndaki oturumda moderatörün “Türkler Kürtlere karşı” ifadesini eleştirerek, “Biz Kürtlere değil terör örgütlerine karşıyız” dedi. Moderatör de “mesaj alınmıştır” diyerek yanıtladı.

KORSAN –  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşmacı olarak katıldığı bir oturumda moderatörün “Türkler Kürtlere karşı” ifadesini eleştirerek “Biz Kürtlere değil terör örgütlerine karşıyız” diyerek tepki gösterdi. Oturumda ilk konuşmacı olarak yer alan Çavuşoğlu, “Öncelikle Türkler Kürtlere karşı diye kullandığınız terminolojiye itiraz etmek istiyorum. Biz ne Türkiye’deki, ne İran’da, ne Irak’ta, ne Suriye Kürtlere karşı değiliz. 350 bin Suriyeli Kürt insanımız aslına bakarsanız YPG tarafından zorla yerlerinden edilmiştir ve hiçbiri yerlerine henüz dönememiştir. Biz PKK’ya, Pejak’a, YPG’ye, IŞİD’e, El-Kaide’ye, El-Nusra’ya karşıyız. Yani tüm terör örgütlerine karşıyız” diyerek sözlerine başladı. Oturum moderatörü ise Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun sözlerini “mesaj alınmıştır” diyerek yanıtladı.

‘JOHN KERY’Yİ ÇOK ÖZLÜYORUM’

Bir yıl önce de Münih Güvenlik Konferansı’nda Suriye’deki sorunun nasıl çözüleceğinin konuşulduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, “Hatta meslektaşım ABD eski Dışişleri Bakanı John Kerry ile birlikte bu konuda çalıştık. John bu arada seni çok özlüyoruz. Yemen’e o dönemde çok dikkat etmedik. Tam bir insani kriz yaşanıyor. Libya geçen yıla göre daha sakin ama hala kırılgan. Birleşmiş Milletler’in faaliyetlerinden umutluyuz; fakat Ortadoğu’dan çok konuşmuyorduk. Ama ABD’nin Kudüs hakkındaki kararı Ortadoğu’daki gerilimi artırdı. Bu da yine birlikte çalışmamız gereken bir konu. Şimdi bir de bunlara ek olarak dört ülke ve Katar arasında çıkan Körfez krizimiz var; bu da, bölgedeki istikrar için bir risk. Çünkü bu ihtilaflar Suriye’deki faaliyetleri bile etkiliyor” diye konuştu.

‘AMERİKA HATAYA DEVAM EDİYOR’

Astana ve Soçi süreçleri sayesinde ilerleme kaydedildiğini söyleyen Çavuşoğlu, “Şimdi Soçi’yi Cenevre’ye de bağlantılı hale getiriyoruz. IŞİD’e karşı da ciddi başarılar elde ettik. Tehlike tamamen geçmedi, burada hepimiz dikkatli olmalıyız. Anayasadan ve dönüşümden de ciddi bir şekilde bahsediyoruz. Ülkeyi seçime nasıl hazırlarız diye düşünüyoruz. Şimdi Cenevre’ye daha fazla odaklanmalıyız. Terörle mücadelede çok net bir stratejimiz var. Koalisyonda 65 ülkeyiz. Fakat koalisyonda olmayan ülkeler veya ABD ve İran gibi aralarında ciddi sorun olan ülkeler de IŞİD’e karşı birlikte mücadele veriyor. IŞİD ortak düşman; fakat bir terör örgütünü yenmesi için başka bir terör örgütünü desteklemek büyük hata. Bu bir önceki ABD hükümetinin de hatasıydı, mevcut hükümetin de hatası olmaya devam ediyor” dedi. (Hilal Sarı / DHA)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz