Nitelikli okullar listesi yayınlandı

0
1462

TEOG’un kaldırılmasının ardından hazırlanan Liseye Geçiş Sistemi’nin (LGS) nitelikli liseler listesi yayınlandı. Yeni sistemde de bir sınav yapılacak, yalnız TEOG kadar kapsamlı olmayacak. Sınavdan sonra öğrenciler nitelikli eve en yakın okul seçiminde bulunacak.

KORSAN – ‘Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’ yayınlandı. 2018-2019 eğitim-öğretim yılında liseye geçiş sisteminde değişikliğe gidildi. TEOG sınavının kaldırılmasının ardından yeni bir liseye öğrenci yerleştirme sistemi üzerinde çalışan Milli Eğitim Bakanlığı, Liseye Geçiş Sistemi denilen LGS’yi hazırladı. Yeni sistemde de bir sınav gerçekleştirilecek, yalnız TEOG kadar kapsamlı olmayacak sınavın ardından öğrenciler MEB tarafından belirlenen nitelikli eve en yakın okul seçiminde bulunacak.

NİTELİKLİ OKULLARA SINAV ŞARTI

Liselere kayıt konusunda en önemli gelişme ortaokuldan mezun olan öğrencinin liseye kayıt yaptırmasında öncelikli kriterin adrese dayalı kayıt sistemi oldu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı bazı okulları bu kapsamın dışında bıraktı. Nitelikli okullar (liseler) adı verilen bu okullara girebilmek için sınav şartı getirildi. Her ilde ve bazı ilçelerinde yer alan okullara diğer zamanlarda olduğu gibi sınav başarı puanı ve tercih sistemi üzerinden kayıt yaptırılacak. Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini geldi. Bu sistemde veli ve öğrencimiz adresine en yakın okuluna yerleştirilecek. Başvuruda öğrencinin karşısına 5 okul çıkacak, tercih yapacak.

EĞİTİM VE KAYIT BÖLGELERİ HAZIR

Yeni sistemde de bir sınav gerçekleştirilecek ancak bu sınav TEOG kadar kapsamlı ve geniş olmayacak. Bunun yerine eve en yakın okul formülü hayata geçirilecek. Ancak bazı okullar bu eve en yakın okul kapsamı dışında tutulacak. LGS denilen yeni sistemde fen liseleri ve sosyal bilimler liselerinin tamamı sınavla öğrenci alacakken, bazı Anadolu liseleri, imam hatip liseleri ile mesleki teknik eğitim liseleri de “proje okul” olarak belirlenerek sınavla alım yapacak. Adrese dayalı kayıtlar Anadolu liseleri, Anadolu mesleki ve teknik liseleri ile Anadolu imam hatip liselerini kapsayacak. Liselerin tamamına yakını mahallinden öğrenci alacak şekilde il ve ilçe müdürlükleri tarafından öğrenci, adres ve ortaokul bazlı olarak gruplandırılarak “eğitim ve kayıt bölgeleri” oluşturuldu.

HER ÖĞRENCİ 5 TERCİH YAPABİLECEK

Her bölgede, her okul türünden 9 okul yer alacak. Öğrenciler, bu okullar arasından 5 tercih yapacak. Sınavla öğrenci alan okullara, haziran ayı başında yapılacak sınav ile kayıt yapılacak. Sınava giren öğrenciler, girmeyen öğrenciler ile aynı zamanda okul tercihi yapacak. Sınav puanı ile tercihlerine yerleşemeyenler, diğer öğrenciler gibi adreslerine bağlı olarak eğitim bölgelerinden yerleştirilecek. Sınavla öğrenci alan okullarda, boş kalan kontenjanlar doğrultusunda, sınav puanına göre nakil yapılabilecek. (Haber Merkezi)

Merkezi Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu ve Okullar Listesi

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz