Nuriye ve Semih’le dayanışma eylemine beraat

0
82
Nuriye ve Semih’le dayanışma için Kadıköy’de düzenlenen eyleme yönelik polis saldırısında gözaltına alınanlar hakkında açılan davada tüm eylemciler beraat etti.

KORSAN- Açlık grevi direnişçisi akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile dayanışma için düzenlenen eyleme yönelik polis saldırısında gözaltına alınanlar ilk kez hakim karşına çıktı. Nuriye ve Semih’in haklı mücadelesinin yanında olduğunu beyan eden eylemcilerin tümü beraat etti. 4 Ağustos günü Kadıköy’de bulunan Süreyya Operası önünden Khalkedon Meydanı’na yürümek isteyen kitleye polis saldırmış, 33 kişi gözaltına alınmıştı. 33 kişi hakkında açılan davanın ilk duruşması Kartal Anadolu Adliyesi 22. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Yoğun güvenlik önlemi alınan adliyede, duruşmanın görüleceği salonun olduğu koridora polis barikatları kuruldu, davayı izlemek için gelen gazeteciler içeri alınmadı. Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasından tutuklu olan avukat Barkın Timtik ile Emine Cansever ve Tolga Akyıldız’ın getirilmediği duruşma kimlik tespitiyle başladı.

ÇHD GENEL BAŞKANI KOZAĞAÇLI TECRİTTE

Bolu T Tipi Cezaevi’nde kalan Barkın Timtik duruşmaya SEGBİS’le katıldı. Timtik, SEGBİS uygulamasını sağlıklı bulmadığını kaydederek duruşmaya getirilmesini istedi. Dosyada yer alan söz konusu ‘suçları’ suç olarak görmediklerinin altını çizen Timdik, ÇHD avukatı olduğunu vurguladı. ÇHD’nin aynı zamanda Nuriye ve Semih İçin Dayanışma Platformu’nun bir bileşeni olduğunu hatırlatan Timtik, “ÇHD kağıt üstünde bir dernek değildir. Yaşayan ve düşünen bir dernek” ifadesini kullandı. Tek tip uygulamalarına karşı mücadele edeceklerini belirten Timtik, “ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve Yaprak Yıldırım tecritte. Onlar için açlık grevi yapacağız” diye konuştu.

‘SUÇ İŞLEMEDİK, HAKKIMIZI KULLANDIK’

Nuriye ve Semih ile ilgili sosyal medya paylaşımları nedeniyle tutuklanan ve bu dosyada da sanık olan Kayseri Bünyan T Tipi Hapishanesi’nde kalan Tolga Akyıldız da duruşmaya SEGBİS ile bağlandı. Her Cuma 19.30’da Khalkedon’a yürüyüş yaptıklarını hatırlatan Akyıldız, “Bu eylemlere katılmak Anayasal hakkım olduğu gibi Nuriye ve Semih’e karşı da vicdani sorumluluğumdur” dedi. Söz alan Cihan Kaplan da Tolga Akyıldız ve Barkın Timtik’e “Nuriye ve Semih demeye devam ediyoruz” diye seslendi. Kaplan, “Nuriye ve Semih’in talepleri için her hafta bulunduğum bir eylemdir. O hafta hukuksuzca yasak getirildi. Suçu kabul etmiyorum, demokratik hakkımızı kullandık” diye konuştu. Emine Cansever de Bolu T Tipi Hapishanesi’nden SEGBİS yöntemiyle duruşmaya katıldı. Suçlamaları kabul etmeyen Cansever, “Sonuna kadar Nuse’nin yanındayız” dedi. Dosyada yargılanan diğer eylemciler de Nuriye ve Semih’in hakları için mücadele içinde olduklarını, taleplerini savunmak için mücadele devam edeceklerini söyledi. İfade veren tüm eylemciler, gözaltına alınırken ve emniyette işkenceye maruz kaldığını beyan etti.

TİHV: İŞKENCE NORMALLEŞTİRİLİYOR

TİHV İstanbul Başkanı Ümit Efe ise savunma yapmayacağını, ortada suç olmadığı için beyanda bulunacağını söyledi. Hrant Dink’in katledilmesinin 11. yıldönümü olduğunu hatırlatan Efe, Dink’i anarak konuşmasına başladı. Efe “İnsan hakları savunucusu olarak bu ülkede daha fazla ölüm görmek istemediğimi bildirmek istiyorum. Burada 30 insan o gün gözaltına alınırken uğradıkları saldırıdan bahsediyor iken, artık ne yazık ki işkenceyi bile normalleştirmişiz gibi geliyor. Çünkü bu ülkede hukuk namına ne varsa rafa kaldırılmş durumda burada savunma değil beyan veriyorum” dedi. Avukat Barkın Timtik ile birlikte polisle görüştüklerini aktaran Efe, “Bize alan bırakılmamıştır. Özgürlüğümüzden mahrum bırakıldık. Araç içinde işkence yapılmıştır, ‘kameraları kapatmayın kayde geçsin’ dedim. Dinlemeyip kapattılar” dedi. Herkeste ciddi hasar bırakacak şekilde işkenceye maruz kaldıklarını belirten Efe, şöyle devam etti: “Suç duyurusu için 5 saat bekledik, başvuru yapamayan arkadaşlarımız var. Suçu kabul etmiyorum.”

BÜTÜN EYLEMCİLERE BERAAT KARARI

İfadelerin ardından söz alan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gökmen Yeşil, müvekkillerin savunmalarının toplamına bakıldığında beraat hususlarının olduğunu söyledi. Yeşil, “Demokratik haklarının kullanılmasının engellenmesi de derhal beraat gerektirir. Her ne kadar savcılık tarafından lehte deliller toplanmamış ise de tüm müvekkillerin beyanları ile sabit Anayasal, uluslararası sözleşmelerle ihlal edilmiş bir hak vardır. Derhal beraat kararı verilmesini talep ediyoruz” dedi. Son sözleri sorulan eylemciler beraat taleplerini yineledi. Mahkeme, tüm eylemciler için beraat kararı verdi.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz