O uçak kütüphane olacak

0
100
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, pistten çıkan uçağı kütüphane ya da sosyal ve kültürel hizmetlerde kullanmak amacıyla Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’dan istediklerini söyledi.

KORSAN – Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, 13 Ocak’ta Trabzon Havalimanı’na indikten sonra pistten çıkarak, denize 25 metre kala saplandığı yamaçtan 5 gün sonra çıkarılan Boeing 737- 800 tipi yolcu uçağını sosyal ve kültürel hizmetlerde kullanılması için Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’dan istediklerini söyledi. Ankara- Trabzon seferini yapan Pegasus Havayolları’na ait PC 8622 sefer sayılı ‘Zeynep’ isimli Boeing 737- 800 tipi yolcu uçağı, 13 Ocak günü, Trabzon Havalimanı’na iniş yaptığı sırada kontrolden çıkıp, pistin kuzey yönünde deniz tarafına yöneldi. İniş takımları, balçığa dönüşen toprağa saplanan uçak, denize 25 metre kala durabildi. 162 yolcusu ile 6 kişilik mürettebatı, ekiplerin müdahalesi ile tahliye edilen uçak için uçuş trafiğine kapatılan Trabzon Havalimanı’nda kurtarma çalışması yapıldı. 500 ve 350 tonluk 2 vinç yardımıyla bulunduğu yerden çıkarılan uçak, havalimanında güvenli bölgeye çekilerek, sigorta şirketi ile uzman ekipler tarafından teknik incelemeye alındı. Uçağın, hazırlanan raporlarla tekrar uçurulabilecek düzeye yükseltilemeyeceği yönünde bilgi alan Trabzon Büyükşehir Belediyesi yetkililerince, uçağın kentte uygun alanda kullanılması için hava yolu şirketinin yöneticileriyle temas kuruldu.

‘KONUYA SICAK YAKLAŞTILAR’

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, uçağı belirlenecek uygun bölgeye koyup, kütüphane olarak ya da sosyal ve kültürel hizmetlerde kullanılması amacıyla Pegasus Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sabancı’dan istediklerini söyledi. Ali Sabancı’nın da uçağın Trabzon’da kalması için ellerinden geleni yapacaklarını söylediğini belirten Gümrükçüoğlu, “Ali Sabancı ve firma yetkilileri, ilk etapta bu konuya çok sıcak yaklaştılar. Fakat uçağın kiralanmış bir uçak olduğunu ve mülkiyetinin kendilerine ait olmadığını, sigorta şirketlerinin de olduğunu, bu münasebetle bu iş ve işlemler neticesinde ödenecek bir sigorta borcu da olsa da onu da kendilerinin üstlenebileceklerini ifade ettiler. Uçağı Trabzon’a kültürel ve sosyal amaçlı olarak bırakmayı ilk etapta düşünce olarak çok olumlu karşıladıkları, bu konuda gayret göstereceklerini ve talebimizi değerlendirip sonucunu bizle bildireceklerini söylediler” diye konuştu. (Fatih Turan / DHA)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz