Pembe otobüsten sonra pembe park yeri

0
128

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce 1500 araç kapasiteli bir otoparkın zemin katındaki 55 araçlık bölümü, kadınlara ayrıldı. Belediye kolonlara, pembe zemin üzerine ‘Kadınlara ait park yeri’ yazdırdı.

KORSAN- 2016 yılının Kasım ayında, Hayrullah Mahallesi’nde otoparkın temeli atıldı. 3 blok ve 4 kattan oluşan kapalı otopark inşaatı, 14 aylık çalışma sonunda tamamlandı. Araç kabulüne 28 Mart günü başlanan, içerisinde engelli park alanları, elektronik park göstergeleri, mescit, kamera güvenliği ve oto yıkama bölümü bulunan otoparkta, resmi açılışın yapılacağı güne kadar ücretsiz hizmet verilecek.

Kadınlardan gelen talep üzerine 2017 yılının Aralık ayında kadınlara özel 2 otobüs hattı oluşturup, araçlardan birinin direksiyonunu da kadın sürücüye emanet eden belediye yetkilileri, kadınlara yönelik hassasiyeti otoparkta da gösterdi. Otoparkın zemin katında 55 araçlık bölüm kadınlara ayrılırken, bu alanlara erkeklerin park etmesi yasaklandı. Belediye tarafından kolonlara, pembe zemin üzerine ‘Kadınlara ait park yeri’ yazılı tabelalar asılırken, otoparkın yeni açılması nedeniyle uygulamadan habersiz erkek sürücülerin park etmesinin önlenmesi için park yerlerine şeritler çekildi. Bu nedenle kadın sürücüler de şeritleri kaldırdıktan sonra araçlarını park etti.

Türkiye genelinde özellikle geride bıraktığımız yıl başlatılan Pembe Otobüs uygulaması ilk başta masum bir uygulama gibi görünse de temelde yatan ayrımcılık duygusunu körüklediği için tepki görmüş, kadınların diğer otobüslerden istifade etmesinin de önünü kapatacağı yönünde eleştirilere neden olmuştu. Haklı tepkiler sonrasında proje çok da rağbet görmedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tartışmaların yoğun olarak gerçekleştiği dönemde sosyal medya hesapları üzerinden şöyle bir paylaşım yapılmıştı:

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz