Pentagon: YPG desteğimizi kaybeder

0
51
Pentagon Suriye’nin kuzeydoğusundaki YPG güçlerinin Afrin’e hareket etmesi durumunda ABD’nin desteğini kaybedeceğini açıkladı.

KORSAN –  ABD Savunma Bakanlığı Suriye’nin kuzeydoğusundaki YPG unsurlarının Afrin’e hareket etmesi durumunda ABD’nin desteğini kaybedeceğini açıkladı. Sputnik’in haberine göre, Kamışlı bölgesinden konvoyların Afrin’deki YPG güçlerine destek vermek için harekete geçtiği haberleri üzerine konuşan Pentagon sözcüsü Binbaşı Adrian Rankine Galloway, ABD’nin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile ilişkisinin komuta ve kontrol şeklinde olmadığını dolayısıyla böyle bir hareketlilik konusunda bir şey diyemeyeceğini ifade etti.

‘YPG’YE EMİR DEĞİL EĞİTİM VERİYORUZ’

Galloway, “Biz IŞİD’e karşı operasyon yapan kuvvetlere eğitim, tavsiye ve destek sağlıyoruz. Sahadaki güçlere emirler vermiyoruz. Bu bizim ilişkimiz değil. Eğer özellikle IŞİD odaklı olmayan bir tür askeri operasyon yaparlarsa koalisyonun desteğini kaybederler” dedi. Galloway Suriye haritasında kuzeydoğuyu göstererek şöyle devam etti: “Diyelim ki buralarda bir yerdeki (kuzeydoğu Suriye) bir YPG birliği, ‘artık IŞİD ile mücadele etmeyeceğiz Afrin’deki kardeşlerimizi desteklemeye gideceğiz’ derse artık o zaman kendi başlarına kalırlar. Artık bizim ortaklarımız olamazlar”. Galloway, bu durumun sadece YPG için geçerli olmadığını aynı şekilde Suriye’nin güneyindeki El Tanif bölgesinde de aynı durumun söz konusu olduğunun altını çizdi.

‘SİLAHLAR IŞİD DIŞINDA KULLANILMASIN’

Binbaşı Galloway, Suriye’de ortaklarına verdikleri silahların sadece IŞİD ile mücadele için olduğunu başka amaçlarla kullanılması durumunda ABD’nin adım atacağını ifade etti. Galloway, “Ekipmanların IŞİD dışında bir amaçla kullanıldığını tespit ettiğimiz takdirde yardımları kesmek dahil uygun adımları atarız” şeklinde konuştu. TSK’nin başlattığı Afrin harekatının ardından Suriye’nin kuzeydoğusundaki YPG güçlerinin Afrin’deki güçlere destek vermek için bölgeye sevk edileceği iddia edilmişti.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz