Roboskili aileler: Barış istemek de suç

0
55

 

Adalet arayışlarının 317’nci haftasında bir araya gelen Roboskili aileler, Afrin harekatına tepki göstererek, ülkede barış istemenin dahi suç haline getirildiğini söyledi.

KORSAN – Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, savaş uçakları tarafından yapılan bombardıman sonucu yaşamını yitiren 34 kişinin aileleri, adalet arayışlarının 317’nci haftasında, kaybettikleri yakınlarının mezarı başında bir araya geldi. Kaybettikleri yakınlarının fotoğraflarını taşıyan aileler adına katliamda yaşamını yitiren Nevzat Encu’nun kız kardeşi Hayat Encu açıklama yaptı.  Tüm yaşadıkları acılara rağmen barış dilinden vazgeçmediklerini vurgulayan Encu, daha önceki hükümetler tarafından uygulanan politikaların çözüm getirmediğine işaret etti. Kürt halkının barış isteklerine savaş ile cevap vermeye çalışanların barışa dair bir planlarının bulunmadığını belirten Encu, Afrin’e dönük devam eden saldırılara değindi.

ROBOSKİ YAZARINA 3 YIL HAPİS

Bölgede yaşayan sivil insanların can güvenliğinden endişe duyduklarını ifade eden Encu, “Afrin için endişelerimizi ve barış talebimizi suç olarak gören yetkililerin bizleri anlamasını beklemiyoruz. Yıllardır süren ve devam eden politikalarını, Afrin için de sürdürüyorlar. Bu ülkede barış istemek de suç haline getirildi. Afrin için endişelerini, barış taleplerini sosyal medya aracılığıyla dile getirenlerin gözaltına alınması bunun kanıtıdır” dedi. Konuşmasının sonunda, adalet arayışları süresince karşı karşıya kaldıkları baskılara değinen Encu, müebbet hapis cezasıyla tutuklu Mehmet Ali Yaşa’ya Roboski katliamını konu alan kitabından dolayı 3 yıl hapis cezası verilmesine de tepki gösterdi.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz