Roket videoları sahte çıktı

0
100

Vatan, Superhaber.tv gibi siteler ile TGRT Haber, Rudaw English, CNN Türk, A Haber, TRT Haber gibi kanallarda yayınlanan TSK’nın Afrin harekatı sırasındaki roket atışı görüntülerinin aslında Suriye ordusunun Beit Jinn bombalamasından olduğu ortaya çıktı.

KORSAN – Doğan Haber Ajansı (DHA) ve İhlas Haber Ajansı logosuyla TSK’nın başlattığı Afrin harekatı sırasında yapılan ilk roket atışları diye ‘Az Önce Noldu’ gibi sosyal medya hesapları ve Vatan, Superhaber.tv gibi haber siteleri ile TGRT Haber, Rudaw English, CNN Türk, A Haber, TRT Haber gibi haber kanallarında görüntüleri yayınlanan videonun Suriye ordusuna ait olduğu ortaya çıktı. Teyit.org editörü Gülin Çavuş’un araştırdığı Afrin’e harekatı sırasında çekildiği iddia edilen görüntülerin Kasım 2017’de Facebook’a yüklendiği belirtildi.

SURİYE ORDUSUNA AİT GÖRÜNTÜ

Liveumap’te Suriye’deki çatışmaların haritalandırıldığı sayfada videonun 1 Kasım 2017 tarihinde Suriye Ordusu’na bağlı 10. Tümen’in Beit Jinn bölgesini bombaladığına dair bilgiyle birlikte paylaşıldığını görmek mümkün. Ayrıca YouTube’da başka bir kullanıcı tarafından 1 Kasım 2017 tarihinde yüklenen aynı videonun açıklamasında yine 10. Tümen’in düzenlediği bir bombardımandan olduğu ifade ediliyor. Fakat DHA ve İHA logosuyla internette ve haber kanallarında yayınlanan videonun sağ altında “Viva Video” imzasını görmek mümkünken Facebook’ta yer alan videoda bu imzanın “Made with Video Show” imzasının altında kaldığı görülüyor. Bu nedenle videonun 1 Kasım 2017 tarihinden daha eski olma ihtimali bulunsa da internette daha eski bir delile ulaşılamadı.

2015’TEN OLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Sosyal medyada bazı kullanıcılar, iddiada yer alan videonun 4 Aralık 2015’te sosyal medyada paylaşılan bombalama videosuyla aynı olduğunu iddia etti. Ancak Suriye Ordusu tarafından Gab Ovası’na yönelik bombalamayı gösteren bu video ile 1 Kasım 2017’de Facebook’ta paylaşılan videonun aynı yer ve zamanda çekildiğine dair herhangi bir ipucuna ulaşılamadı. Sonuç olarak videonun Afrin Harekatı sırasında çekildiği iddiası doğru olmasa da tam olarak hangi yer ve tarihte çekildiğine dair güvenilir bir delil bulunmuyor.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz