Rus uzmanlar da suikastın şifresini kıramadı

0
60

Rus büyükelçi Andrey Karlov’u öldüren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın cep telefonunun şifresini kırmak için Ankara’ya gelen Rus uzmanlar da telefonu açamadı.

KORSAN – Rus büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin soruşturmada, suikastın faili Mevlüt Mert Altıntaş’ın cep telefonunun şifresini kırmak için Ankara’ya gelen Rus heyetteki uzmanların da telefonu açamadığı öğrenildi. Karlov, 19 Aralık 2016 akşamı Ankara’da bir sergi açılışı sırasında çevik kuvvet polisi Altıntaş tarafından öldürülmüştü. Altıntaş çatışmada öldürülmüştü. Cinayetle bağlantılı kişi ya da örgütleri ortaya çıkarmak üzere Altıntaş’ın bilgisayarında yapılan incelemede ilk aşamada kayda değer bir ize rastlanmamış ve mesajların özel bir programla silindiği anlaşılmıştı.

YABANCI BİR FİRMAYLA TEMASA GEÇİLDİ

Hürriyet’in haberine göre, soruşturma kapsamında Ankara’ya gelen Rus heyette bulunan uzmanlar, soruşturmayı yürüten savcıyla görüştü. Savcının huzurunda Altıntaş’a ait telefonun şifresini kırmaya çalışan uzmanlar, tüm uğraşlarına rağmen telefonu açamadı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, telefonun açılması için yurt dışından bir firmayla temasa geçtiği, firmanın yetkililerinin nisan ayında Ankara’ya gelecekleri öğrenildi. Cinayetle ilgili aralarında TRT Avaz’da yayınlanan ‘Eko Avaz’ isimli programın yapımcısı Guru Medya Yayın Grubu Başkanı Hayreddin Aydınbaş ve serginin organizatörü Mustafa Timur Özkan’ın da bulunduğu 3’ü polis 7 kişi tutuklanmıştı. (Kaynak: Hürriyet)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz