Rusya: Yıkıcı etki yaratacak

0
110

ABD, İngiltere ve Fransa’nın sabah saatlerinde Suriye’ye yaptığı saldırıya Rusya’dan çok sert tepki geldi. Rusya Devlet Başkanı Putin, “Terörle mücadelede ön saftaki egemen devlete yönelik saldırı, tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etki yaratacak” dedi.

KORSAN – ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik saldırısının ardından açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin, saldırıyı en sert biçimde kınadıklarını vurguladı. Rus haber ajansı Sputnik’in aktardığına göre Putin “Suriye’de yaşanan yeni gerilim, tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etkiye sahip” dedi.

Saldırıyı terörle mücadelede ön safta yer alan egemen bir devlete yönelik saldırganlık eylemi olarak niteleyen Putin, saldırının tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etki yaratacağının altını çizdi.

Putin, “Rus ordusunun meşru hükümete terörle mücadelede destek verdiği Suriye’ye düzenlenen saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz. ABD, eylemleriyle Suriye’deki insani felaketi daha da derinleştiriyor, sivil halka acılar yaşatıyor ve Suriye ile bölgede yeni bir sığınmacı dalgasını teşvik ediyor” ifadelerini kullandı.

YUGOSLAVYA, IRAK, LİBYA HATIRLATMASI

“Suriye’de yaşanan yeni gerilim, tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etkiye sahip. Tarih, her şeyi yerli yerine koyacak ve halihazırda Washington’a eski Yugoslavya, Irak ve Libya’daki katliamlar nedeniyle büyük bir sorumluluk yükledi” diye devam eden Putin, BM Güvenlik Konseyi’ni ABD ve müttefiklerinin saldırgan eylemlerini kınamak üzere acil toplantıya çağırdıklarını vurguladı.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz