Rusya’dan Trump’a jet yanıt

0
95

ABD Başkanı Trump’ın “Füzeler Suriye’ye geliyor” mesajıyla meydan okuduğu Rusya’dan yanıt gecikmedi. Rus Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “Akıllı füzeler meşru hükümeti değil, teröristleri vurmalı” diye cevap verdi.

KORSAN – ABD Başkanı Trump “Füzeler Suriye’ye geliyor” mesajıyla Rusya’ya meydan okurken, Moskova’dan yanıt gecikmedi. ABD Başkanı Donald Trump, Suriye ile ilgili paylaştığı tweet’lerle Rusya’a meydan okudu. Trump, ilk tweet’inde “Rusya Suriye’ye atılan tüm füzeleri vuracağını söyledi. Rusya hazır ol, çünkü güzel, yeni ve “akıllı” füzeler geliyor. Halkını öldüren ve bundan haz duyan Gazla Öldüren Hayvan’la ortak olmamalısın” ifadelerini kullandı. Trump, diğer bir tweet’inde de “Rusya ile ilişkimiz şu anda hiç olmadığı kadar kötü. Buna Soğuk Savaş da dahil. Bunun için hiçbir neden yok. Rusya’nın ekonomisi konusunda bize ihtiyacı var ve bunu yapmak çok kolay olurdu. Birlikte çalışmak için tüm uluslara ihtiyacımız var. Silahlanma yarışını durduralım mı?” diye yazdı.

RUSYA’DAN YANIT GECİKMEDİ

Rusya’nın Beyrut Büyükelçisi Aleksandr Zaspikin, ABD’nin Suriye’ye füze saldırısı düzenlemesi halinde Rusya’nın bu füzeleri vuracağı ve fırlatıldıkları yeri hedef alacağını söylemişti. Rusya ise, Trump’ın tweet’ine verdiği yanıtta, füzelerin Suriye’deki meşru hükümeti değil teröristleri vurması gerektiğini belirtti. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Facebook postunda “Akıllı füzeler teröristleri vurmalı, yıllardır topraklarında uluslararası terörle mücadele eden meşru hükümeti değil” diye yazdı.

MERKEL’DEN SURİYE AÇIKLAMASI

Almanya Başbakanı Angela Merkel ise, ABD ve Fransa’nın Suriye’ye yönelik olası bir operasyonuna Almanya’nın desteği konusunda spekülasyon yapmak istemediğini söyledi. Merkel, “Bir Birleşmiş Milletler (BM) mekanizması kurularak olayın yerinde araştırılması konusunda ABD’nin yaptığı öneriyle ilgili dün BM Güvenlik Konseyi’nde bir anlaşma sağlanamamasını büyük üzüntüyle karşıladık” dedi. Merkel, kimyasal saldırıdan Suriye yönetiminin sorumlu olduğu yönünde güçlü bulgular olduğunu vurgulayarak, gelişmelere göre yeni değerlendirmeler yapacaklarını belirtti.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz