Şam-YPG diyalogu taktik hamleler

0
58

Şam yönetimi Münbiç’ten gelen birliklerin Halep üzerinden Afrin’e geçişine izin verirken, YPG’nin de Afrin’in doğu ve güneydoğusundaki bir dizi kontrol noktasını Şam yönetimine bıraktığı iddia edildi.

KORSAN – Rusya’nın ön açması ile Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) denilen cihatçıların Afrin çevresindeki kuşatma harekatı hızla sürerken YPG ve Şam yönetimi arasındaki pozitif temas zemini korunuyor. İki taraf arasında uzun süredir devam eden görüşmelere karşın bir anlaşmaya varılamasa da, taraflar birbirilerini suçlamaktan kaçınıyor ve belli konularda yardımcı olmayı sürdürüyor.

YPG’DEN SURİYE ORDUSUNA DEVİR

Şam yönetimi Münbiç’ten gelen birliklerin Halep üzerinden Afrin’e geçişine izin verirken, YPG’nin de Afrin’in doğu ve güneydoğusundaki bir dizi kontrol noktasını Şam yönetimine bıraktığı iddia edildi. Şam yönetimine yakın çizgide yayın yapan Al Masdar’ın haberine göre YPG stratejik öneme sahip Tel Rıfat ve Minnağ ile Halep-Afrin arasındaki ana geçiş noktası Ziyaret köyü dahil bir dizi yerleşim, üs ve kontrol noktasını Suriye ordusuna bıraktı. Al Masdar’ın haberinde Ziyaret köyü dışındaki bölgelerin devrine ilişkin iddiaların teyit edilmediği belirtildi.

MÜNBİÇ’TEN AFRİN’E TAKVİYE

Yine Rusya çizgisinde yayın yapan South Front sitesi, Şam yönetiminin 2 bin YPG’linin Münbiç’ten Afrin’e geçişine izin verdiğini yazdı. Kürt tarafı da Afrin’e yönelik askeri müdahalede hava sahasını TSK’ye açık tutan ve cihatçıların ilerleyişine göz yuman Rusya’yı suçlarken, Şam’a yönelik sert eleştirilerden kaçınıyor. Şam yönetimi TSK’nin Afrin’deki varlığını işgal olarak nitelerken, yetkili ağızlardan Arap ve Kürt güçlerini “işgale karşı koymaya” çağıran açıklamalar yapılmış, fiiliyata geçmese de Suriye ordusunun Türkiye’ye askeri yanıt verebileceği belirtilmişti. Şam yönetimine yakın kaynaklar, Şam’ın 11 Mart günü YPG liderliğine 5. kez bir öneride bulunarak elde tuttuğu alanları ve silahları devretmesi karşılığında koruma vadettiğini ancak Kürtlerin “Biz kendimizi koruyabiliriz” şeklinde yanıt verdiğini öne sürdü. (Kaynak: Sendika.org)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz