Şimdi de Masumiyet soruşturması

0
709

Artuklu Üniversitesi Rektörü Ağırakça’nın “Kız mı olmak istiyorsun sen?” diye hakaret ettiği araştırma görevlisi Emre Özyetiş hakkında şimdi de ‘Masumiyet’ ve ‘Kosmos’ filmlerini izlettiği için soruşturma açıldı. Rektörlük filmleri adaba aykırı buldu.

KORSAN ÖZEL – Artuklu Üniversitesi Rektörü Ahmet Ağırakça’nın “Kız mı olmak istiyorsun sen?” şeklinde cinsiyetçi sözlerine maruz kalarak hakkında soruşturma açılan Mimarlık Fakültesi araştırma görevlisi Emre Özyetiş, şimdi de ‘Masumiyet’ ve ‘Kosmos’ filmlerini izlettirdiği için yeni bir disiplin soruşturmasına uğradı. Rektörlük, Masumiyet ve Kosmos’un ‘adaba uygun olmayan filmler’ olduğunu iddia etti. Sinema dünyası Özyetiş’e destek kampanyası başlattı. Rektör tarafından ‘gayri ahlaki’ olarak görülen filmlerin derslerde gösterilmemesine tepki gösteren Özyetiş, cinsel kimliğinin etrafa saçılmasının kendisinden kaynaklı “gayri ahlaki” bir durumu teşkil etmediğini vurguladı. “Nefret söylemi bu şekilde üretiliyor, varoluşa direk bir tehdit” diyen Özyetiş, bunun ilk olmadığını söyledi.

REKTÖR HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Araştırma görevlisi Emre Özyetiş, geçtiğimiz günlerde de üniversitenin rektörü Ağırakça’nın, “Kız mı olmak istiyorsun sen?” şeklinde cinsiyetçi sözlerine maruz kalmıştı. Rektör hakkında Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan Özyetiş, Mimarlık Fakültesi’nden Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu’na gönderilmiş, hakkında da adli ve idari soruşturma başlatılmıştı. Kişilerin cinsel kimliğini açıklamasının başka bireyleri tehdit etmediği sürece “suç” teşkil edemeyeceğinin altını çizen Özyetiş, “Benim üniversitede böyle bir beyanım yok. Akademik kimliğimi taşırken, cinsel yönelimim veya sahip olduğum kimliğin vurgusunu bir şekilde gündeme getirme kaygım yok. Aynı zamanda bunu saklamak gibi bir kaygım da yok. Bu benim gündemim değil. Cinsel kimliğim, sahip olduğum fikirleri etkileyen, başkalarından farklı olmaya girdi olabilir; ama bu benim dersin konusu yaptığım bir konu değil” açıklaması yapmıştı.

 

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz