Suriye saldırısına hangi parti ne tepki verdi?

0
80

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye düzenlediği saldırıya AKP destek verirken, CHP egemen güçlerin bölgeden çekilmesini söyledi. Saldırı için SP ve Hüda Par ‘zillet’ derken, Vatan Partisi ‘Suriye’nin yanındayız’ dedi. İYİ Parti ise ‘yeterli kanıt varsa’ şartı koydu.

KORSAN – ABD’nin Suriye saldırılarının yankıları sürüyor. Türkiye kamuoyunda ciddi geniş yer bulan saldırılar, kimi çevreler tarafından desteklenirken, diğer taraftan saldırılara karşı ciddi tepkiler var. Her şey Duma’daki kimyasal saldırı iddiasıyla başladı. Sosyal medyaya düşen ve kimyasal saldırı sonrasında yaşananları gösteren görüntülerde görevliler bir hastanenin katında Suriyeli vatandaşlara su döküyor, buhar veriyordu. Bu görüntüler sosyal medyada, dış basında büyük yankı buldu. Ancak kimyasal saldırının kim tarafından yapıldığına dair henüz kesin bulgular mevcut değil. ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan açıklamalar, üst üste atılan tweetler bir saldırı hazırlığına işaret ediyordu. Ardından Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İngiltere Başbakanı May tarafından yapılan açıklamalar, Suriye’ye yönelik bir saldırı olacağını neredeyse kesin bir hale getirmişti.

AKP’DEN DESTEK, MUHALEFETTEN TEPKİ

13 Nisan’ı 14 Nisan’a bağlayan gece yarısı füzeler ateşlendi. ABD, İngiltere ve Fransa’nın katılım sağladığı saldırılarda toplamda 105 füze kullanıldı. Saldırının ardından Türkiye’deki siyasi partilerden de art arda açıklamalar geldi. İşte o açıklamalar:

Adalet ve Kalkınma Partisi: Yapılan operasyonu doğru buluyoruz. Astana’da biz Türkiye, Rusya ve İran garantörüz. Dayanışmamızı sürdüreceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi: Barış ve huzur kadar değerli bir şey yoktur. Amaç barış ve huzuru sağlamak. Biz bunu istiyoruz. Sorun çözülmez değil, çözülebilir. Egemen güçlerin ellerini bölgeden çekmesi lazım.

Saadet Partisi: Miraç gecesinde Amerika’sı, İngiltere’si, Fransa’sı İslam toprağını bombalıyor. İslam ülkelerinin yöneticilerinin bir kısmı da bundan memnuniyet duyduklarını söylüyorlar. Bundan daha büyük bir zillet olamaz.

İyi Parti: Şam rejiminin kimyasal silah kullandığına dair yeterli kanıt oluşmuşsa elbette bunun karşılığı olmalıydı.

Vatan Partisi: Suriye devletinin, Suriye ordusunun, Suriye milletinin, kardeşlerimizin, komşularımızın yanındayız. Yüreklerimiz onlarla birlikte çarpıyor. Amerikan emperyalizmine karşı verdikleri bu kahramanca direnişi destekliyoruz.

Hüda Par: Miraç Kandili gibi mübarek bir gecede Haçlıların, masum sivillerin hakkını savunma bahanesiyle siyonizmin hedeflerinin tahakkuku için giriştikleri bu saldırıyı engellemesi gerekenlerin destek açıklamasında bulunmaları zillettir.

HÜKÜMETİN ÇELİŞKİLİ DIŞ POLİTİKASI
İktidar kanadından yapılan saldırılarla ilgili destek açıklaması, büyük bir tepkiye neden oldu. Son dönemde Rusya’yla sürdürülen ittifakın devam ederken Suriye’ye karşıt bir görüntü vermek, dış politikanın gidişatı açısından da bir belirsizlik olarak yorumlanıyor. Özellikle TSK’nın Afrin’in güvenliği için çalışmaları sürerken Suriye rejimiyle karşı karşıya gelmek, henüz kimyasal saldırıya dair net delillerin bulunmadığı bir ortamda net bir taraf almak Türkiye’nin Suriye politikasında bir handikap olarak değerlendiriliyor. Türkiye, Rusya ve İran arasında devam eden Astana görüşmeleri devam ederken yapılan açıklamalar uluslararası politjka bakımında da çelişkili olarak görülüyor.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz