Takım olmak

0
509
Aran Mehmet Yanar
Aran Mehmet Yanar

Takımdaşlık duygusunun daha güçlü hissedildiği bir Antalyaspor izledik bu hafta. Malatyaspor ile oynanacak kırılma maçı öncesi #KenetlenAntalyaspolu etiketi ile sosyal medyada örgütlenen Antalyasporlular aynı kenetlenmeye sahada da şahit oldu. Haftalar sonra gelen 3 puanla verilen emek ve mücadele sonunda meyvesini verdi. Antalyaspor, alınan skorun yanında takımdan ayrılan dünya yıldızlarının ardından oyuncularının gösterdiği irade ve inisiyatif alma isteği ile de taraftarına umut verdi.

Takımdaşlık duygusunun halihazırda var olmasına rağmen puan kaybedilen kırılma maçları da gördük. Buna en yakın ve çarpıcı örnek 8. haftadaki Göztepe maçı. Yapılan büyük transferlerden henüz verim alamama baskısı, yapılan bir takım idari acemilikler ve bir yığın yıpratıcı faaliyetin içinde geçen puansız haftaların ardından hayati önem taşıyan bir maçtı Antalyaspor-Göztepe maçı. Maça oldukça istekli ve hızlı başlayan Antalyaspor maçın hemen başında biri rakibe kazayla gol pası ikram ederek, diğeri savunmadan seken topun kaleciyi yanıltmasıyla yenen iki şok golle geriye düşmüştü. Oyundan kopmayarak rakibe baskıya devam eden Antalyaspor aradığı golü Eto’o ile buldu ve maçtaki herkes maçın rahatlıkla döneceğini hissediyordu ama bu kez de kırmızı kart işi bozdu. Antalyaspor bir kişi eksik oynadığı maçın sonuna kadar gol kovalamasına rağmen maçı kaybetmişti.

Geçen seneden de ilginç bir kırılma maçı örneği vermek istiyorum. Teknik Direktör Jose Morais takımda dönen işlere akıl erdiremiyor, idmanlarda çok iyi çalışan takımının maçlarda gösterdiği düşük efordan şikayet ediyordu ve rakip İstanbul’da Galatasaray’dı. Yarattığı kriz sonrası kadro dışı bırakılan Eto’o maçtan birkaç gün önce affedilerek takıma dönmüştü ve takımın havası yerine gelmişti. Yedek soyunan Eto’o bunu sorun etmemiş, kenardan takımı ateşliyordu ve takımdaki herkesin gözündeki hırs kameralara yansıyordu. Antalyaspor maça iyi başladı ve ilk yarıyı bir farkla önde bitirdi. Oyuna sonradan giren Eto’o ikinci golü attı fakat hakem bir faul uydurarak golü geçersiz saydı. Sonra Galatasaray golleri geldi ve maç kaybedildi. Hem futbol bilgisine inandığım hem de kişiliği ile herkesin takdirini kazanmış olan Teknik Direktör Jose Morais maçın ardından takımdan gönderildi.

Futbolda çoğu kez hiçbir şeyin garantisi yok. Çok inanır iyi de mücadele edersin olmadık bir hakem kararı ipini çeker. Goller kaçar, top direklerden döner, defansta bir anlık dalgınlıkla maçı kaybedersin.  Bir sürü olumsuz örnek verilebilir. Ama takım olamaz, inanmaz, çalışmaz ve top oynamaya dönük bir sistemden yoksunsan evet bir garantiden söz edilebilir. Kesinlikle kaybedersin. Bazen kaybedilen sadece 3 puan olur, bazen çok daha fazlası.

Malatyaspor’un kırmızı kartla 10 kişi kalması, ikinci golde topun rakipten sekerek yön değiştirmesi Antalyaspor’un işini kolaylaştırdı belki ama sahada maçın büyük bölümünde ne yaptığını bilen ve maçı kalpten isteyen bir Antalyaspor vardı. Rıza Çalımbay’ın anti-futbol sisteminden sonra Leonardo ile başlayan ama puana dönüşemeden yarım kalan güçlü kalmayı ve topu koşturmayı amaçlayan anlayış Hamza Hoca için bir avantaj.

Hamza Hamzaoğlu gözlemlediğime göre topu önde oynatarak rakibe baskı kurmayı amaçlıyor sisteminde. Fakat öndeki grubun top kontrol becerisi buna yetmeyebiliyor. Ceza sahasına kadar takım topu getiriyor ama kolay kaybediyor. Doukara ve Hakan Özmert bu zaafa çare olmaya uygun oyuncular ve bundan sonra daha çok süre alacaklardır diye tahmin ediyorum. Bu arada Doukara ile Antalyaspor uzun zaman sonra gerçek bir santrfor sahibi oldu. Zeki, giderek futbolunu olgunlaştırıyor ve saha görüşü gelişiyor. Orta sahada rakibe baskı yapan ve top çalan adam rolünden oyunu geriden kuran orta saha rolüne geçmeye başlamış. Hem kaptanlığın hem oyun başlatmanın hakkını verdi bu maç. İkinci golden önce sağ kanada attığı pastı maçı alan belki de. Hoca taşları yerli yerinde kullandığı oranda başarılı olacaktır. Oyuncularının saygısını kazanmış ve yakalanan olumlu havada onun kişiliğinin büyük payı var.

Antalyaspor yapması gerekenleri hem maçta, hem de maçtan önce doğru yaptığı bir kırılma haftası yaşadı. Önceki kırılma maçlarının tersine bu kez bir talihsizlik yaşamadı ve herkes derin bir nefes aldı. Hem de sahneye Eto’o falan çıkmadan.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz