Tezcan: Yeni tüzük tartışmaları kapattı

0
46

CHP’nin tüzük kurultayıyla örgüt içi meseleleri tartışma defterini kapattığını söyleyen Bülent Tezcan, “Bundan sonra artık kimse örgüt içini tartışmayacak, bundan hep beraber hedef iktidar. Artık başka meşgul olacağımız hiçbir şey yok” dedi.

KORSAN – CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, Genel Merkez’de düzenlediği basın toplantısında 19. Olağanüstü Tüzük Kurultayı’na ilişkin açıklamalarda bulundu.  CHP’nin tüzük kurultayıyla örgüt içi meseleleri tartışma defterini kapattığını söyleyen Tezcan, “Bundan sonra artık kimse örgüt içini tartışmayacak, bundan hep beraber hedef iktidar. Yerelde, yerel yönetimlerde iktidar, genelde Türkiye’de iktidar. Artık başka meşgul olacağımız hiçbir şey yok” dedi. Kurultayda mevcut parti tüzüğünü birinci maddeden son maddeye kadar yeniden ele aldıklarını belirten Tezcan, parti olarak geleceğe bakacaklarını ve 2019 yılında yapılacak genel ve yerel seçime odaklanacaklarını bildirdi.

‘DESTEKÇİ ÜYE’ KABUL EDİLMEDİ

Kurultaya teklif edilen tüzüğün dördüncü maddesinde üyenin, “üye” ve “destekçi üye” diye ayrılması ve bu çerçevede üyeliğin yeniden yapılandırılması teklifi olduğunu anımsatan Tezcan, şöyle devam etti: “Bu önemli bir teklifti ama kurultay üyelerimiz bunu kabul etmediler. Bu teklif kabul edilmedi ama yeniden düzenledi. Dolayısıyla Türkiye’de pek alışık olunmayan bir demokratik tüzük yapma sürecini kamuoyuna deklaresi oldu. Yani öyle her getirileni kurultay kabul eder anlayışının doğru olmadığı net olarak ortaya çıktı. Bundan başta Genel Başkanımız olmak üzere bütün genel merkez yöneticileri olarak hiçbir rahatsızlığımız da olmadı. Örgütün demokratik kararıdır. ‘Üyenin bu şekilde ayrılmasını istemiyoruz’ dediler, biz de ‘bu karar başımızın üzerinde yeri vardır, böyle devam edeceğiz’ dedik”.

İL BAŞKANLARI ÜYE AYRIMI İSTEMEDİ

İl başkanlıklarının yüzde 80’inin üyelik konusunda ayrım yapılması yönünde görüş bildirdiğine dikkati çeken Tezcan, “Ama kurultay buna ‘hayır’ dedi. Bu bir demokratik kültürdür, bu bir özgüvendir. Bu kararın başımız üzerinde yeri var, bu konuda hiçbir rahatsızlığımız yok. Bu, bundan sonrası üyenin etkin olmasını, eğitilmesini sağlayacak düzenlemeler yapılmayacak anlamına geliyor. Üyenin eğitilmesi, sandığı beklemesi, aktif bir örgüt yaratma, militan üye oluşturma konusundaki çalışmalarımız devam edecek” dedi.

PARTİ MECLİSİ İÇİN 10 İMZA ŞARTI GELDİ

Tüzük değişikliğiyle genel başkanlığa aday olabilmek için gerekli olan imza sayısını yüzde 5’e indirdiklerini aktaran Tezcan, “Biliyorsunuz, bu Genel Başkanımız göreve geldiğinde, 2010 yılında yüzde 20 idi. 2012 yılında Genel Başkanımız yüzde 10’a çekti. Divan önünde imza şartını kaldırdı. Şimdi yüzde 5’e çekti. Yani yarışın engellenmesi değil, tam tersi ciddi genel başkanlık yarışının olmasını kolaylaştıracak bir adım atıldı” açıklaması yaptı. Tezcan, Parti Meclisi adaylıklarında imza şartının bulunması yönünde parti örgütünden yoğun bir taleple karşılaştıklarını anlatarak, “Bu çerçevede Parti Meclisi adaylığı için en az 10 kurultay delegesinin imza gerekir şartı getirildi” diye konuştu.

PARTİ ÖRGÜTLERİNİN YETKİSİ ARTIRILDI

Tüzük değişikliğiyle örgütün güçlendirildiğini, il ve ilçe başkanlıklarının bulundukları yerlerde örgütün yöneteceği hükmünün özel olarak vurgulandığını ifade eden Tezcan, “Hiçbir tartışmaya mahal bırakmamak üzere il ve ilçe başkanlıklarının, ‘bulunduğu birimde sadece örgütün temsilcisi değil, örgütün yöneten kadrolar olduğu’ tüzüğe ifade olarak da konuldu. Güçlü örgütlerle Türkiye’de iktidara gelmeyi hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

‘SEÇMEN YOKLAMASI YENİ BİR SİSTEMDİR’

Tüzükte ön seçim maddesinin aynen durduğunu ve seçim çevrelerinin en az 85’inde milletvekili adaylarının ön seçimle belirlenmeye devam edileceğini vurgulayan Tezcan, bu kararın alınması aşamasında il örgütlerinin görüşünün de alınması hükmünün getirildiğini bildirdi. Tezcan, cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili 4 ayrı tarifin getirildiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

 

“Cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi, cumhurbaşkanlığı adaylığı seçmen yoklaması, ön seçim, aday yoklaması ve merkez yoklaması yöntemlerinden herhangi biriyle yapılabilir. Bu yöntemlerin birkaçı birlikte uygulanabilir. Hangi yöntemlerin uygulanacağına Parti Meclisi karar verecek. Seçmen yoklaması yeni bir sistemdir. Bütün seçmelerin oy kullanacağı aday belirleme sistemini öngörür. Şu anda cumhurbaşkanlığı seçimi kanunu çıkmadığı için bu konuda yasal bir düzenleme olmadığı için ister ön seçim olsun, ister seçmen yoklaması, isterse de aday yoklaması olsun hiç birisini yargının gözetiminde yapmanız mümkün değil, hakim gelmez. Çünkü bunun için bir kanun olması gerekir, bu kanuni düzenleme henüz yok. Bunları sadece örgüt denetiminde yapabilme imkanımız var. Yarın yasal düzenleme buna göre değişirse ona uygun yapabilme imkanımız olacak. Tüzüğün bu hükmü o esnekliği de içeriyor”.

YENİ TÜZÜKLE BİRLİKTE ETİK KURUL

Tüzük değişikliğiyle yüzde 10 olan gençlik kotasının yüzde 20’ye çıkartıldığını vurgulayan Tezcan, yenilikler arasında Etik Kurul’un oluşturulmasının da bulunduğunu, bu kurulun partinin etik illeri belirleyeceğini söyledi. Başarılı bir kurultay süreci geçirdiklerine dikkati çeken Bülent Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Cumhuriyet Halk Partisi, artık bu tüzük kurultayıyla örgüt içi meselelerini tartışma defterini kapattı. Bundan sonra artık kimse örgüt içini tartışmayacak, bundan hep beraber hedef iktidar. Yerelde, yerel yönetimlerde iktidar, genelde Türkiye’de iktidar. Artık başka meşgul olacağımız hiçbir şey yok. Bu hedefe de güçlenen örgütlerimizle ve halkla beraber ulaşacağımıza inanıyoruz. Hiçbir tereddüdümüz yok”.

 

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz