Tour of Antalya 22 Şubat’ta başlıyor

0
61
Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) 2018 takviminde 2.2 kategorisinde yer alan Tour of Antalya’da 20 ülkeden 25 takım ve 175 sporcu pedal çevirecek. İlk kez düzenlenecek yarış 22-25 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

KORSAN – Antalya’da, ilk kez 22-25 Şubat’ta düzenlenecek Tour of Antalya, dünyaca ünlü bisikletçileri ağırlayacak. UCI’nin 2018 takviminde 2.2 kategorisinde 4 günlük etaplı yol yarışı olarak yer alan Tour Of Antalya’da 20 ülkeden 25 takım ve 175 sporcu mücadele edecek. Yarış, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Valiliği, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Bisiklet Federasyonu, AKRA – Barut Hotels desteğiyle yapılacak. Organizasyon, yüzlerce amatör bisikletçinin katılacağı AKRA GranFondo Antalya yarışıyla sona erecek. Malezya, Avusturya, İtalya, Almanya ve İsviçre’nin de aralarında yer aldığı 20 ülkeden sporcuların yer aldığı ve 4 gün sürecek etkinlikte, Antalya’da ‘Bisiklet Festivali’ coşkusu yaşanması hedefleniyor.

KONYAALTI’NA KARTLI BİSİKLET

Yarışın tanıtım toplantısında Tour of Antalya ve GranFondo Antalya ile ilgili teknik bilgiler konuşuldu ve kupa, forma lansmanı yapıldı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AKP’li Menderes Türel, ilki düzenlenecek ve dünyaca ünlü bisiklet sporcularını ağırlayacak organizasyonun uluslararası bisiklet birliğinin takvimindeki yer aldığını anlattı. Yarışta 20 ülkeden 175 sporcunun mücadele etmesinin organizasyonun büyüklüğünün göstergesi olduğuna değinen Türel, “Antalya bisikletle ulaşım açısından coğrafi açıdan avantaja sahip. Konyaaltı Sahil Projesi’nde kartlı bisiklet sistemini toplu ulaşım olarak görüp istasyonlar kuracağız. Vatandaşlarımıza istediği yere ulaşım imkanı sağlayacağız” dedi.

TOUR OF ANTALYA’DA 4 ETAP

Yarış direktörü Abdurrahman Açıkalın da organizasyonun 4 etaptan oluştuğunu anlattı. 158 kilometre uzunluğundaki Korkuteli etabıyla yarışın başlayacağına değinen Açıkalın, parkurun, başlangıç ve bitiş noktasının Konyaaltı Caddesi’nde yer alacağını söyledi. İlk etapta Kepez yokuşu devamında Çubukbeli ardından Tahtalı Yaylası’na pedal çevrilerek Termesos’un yanında bitiş noktasına ulaşacağını belirten Açıkalın, yarışın saat 11.00’de başlayacağını, caddenin saat 07.00’de trafiğe kapatılacağını söyledi. Açıkalın, ikinci etap olan 120 kilometrelik Kemer etabında ise sporcuların Konyaaltı Caddesi’nde saat 12.00’da başlayacağını belirtti. Sahile yakın parkurda pedal çevirecek sporcuların sağa dönüp sert eğimli parkurda tırmanış yapacağını anlatan Açıkalın, bu etapta eğimlerin sertliği nedeniyle yarışın zorlu geçeceğini dile getirdi.

1200 METREYE 14 KİLOMETRE SÜRÜŞ

Yarışın 3’üncü etabının Feslikan’ın en renkli etaplardan biri olduğuna dikkati çeken Abdurrahman Açıkalın, Sarısu’da teleferiğin başlangıç noktasında saat 09.30’da start alacak yarışta, sporcuların 18 kilometre ara yollarda ilerleyeceğini aktardı. Daha sonra sporcuların Feslikan Yaylası’na tırmanacağını belirten Açıkalın, parkurda sporcuların ‘0’ metreden ‘1200’ metreye 14 kilometre sürüşle çıkacağını, yarışın Feslikan Yaylası’nda sona ereceğini söyledi.

ANTALYA’NIN ZENGİNLİĞİ TANITILACAK

Abdurrahman Açıkalın, yarışın son etabında Side’de verilecek startın ardından sporcuların Titreyen Göl’deki otellerin yakınından Belek, Kundu, Eski Lara Yolu ve Erdal İnönü Parkı’na pedal çevireceğini anlattı. Açıkalın, “Yarışı Antalya’nın çevresinin doğal zenginliğini dünya platformuna göstermek için bu etapları düzenledik” dedi. Organizasyonun GranFondo yarışı ile sona ereceğine değinen Açıkalın, Erdal İnönü Parkı’nda başlayacak yarışın 128 kilometre ve 74 kilometreden oluşan iki etapta gerçekleştirileceğini dile getirdi. Açıkalın, isteyenin katılabileceği yarışta katılımcılara madalya ve hediyeler verileceğini belirtti. Forma tanıtımında yer alan sporcular yeşil, turuncu, sarı ve magenta renkli formaları tanıttı. Tanıtımda magenta renkli formayı giyen Ahmet Örken, genel klasman mücadelesinin çekişmeli, yarışların da zorlu olacağını söyledi. Yarışta Türk sporcuların kazanmasını dileyen Örken, podyumda yer almayı hedeflediklerini kaydetti.

‘DÜNYADA BİLİNİR HALE GELECEK’

Antalya Valisi Münir Karaloğlu ise kentte turizmin çeşitlendirmeye ihtiyaç olduğunu söyledi. Antalya markasını güçlendirmek için alt markalara ve farklıklara ihtiyaç duyulduğuna değinen Vali Karaloğlu, “Antalya markasını tamamlayacak, güçlendirecek önemli bir alt markanın başlangıcını yapıyoruz. Tour of Antalya hem Türkiye’de hem dünyada bilinen organizasyona dönüşecektir. Çok sayıda takımın temsil edilmesi önemli ama amatörlerin halkın katılacağı bisiklet kullanımında farkındalık yaratacağı için Granfondo’yu önemsiyorum” dedi. (Tolga Yıldırım / DHA)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz