TRT spikeri TSK’nın sivilleri vurduğunu söyledi

0
277
TRT Haber Spikeri Tuğba Dalkılıç, canlı yayında iki kez, ‘TSK’nın sivil halkı bombaladığını’ söyledi. Dalkılıç Twitter’dan “Sehven TSK dedim” açıklaması yaparken TRT Haber’den spiker hakkında soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

KORSAN –  TRT Haber Spikeri Tuğba Dalkılıç, canlı yayında Burseya Dağı’nın TSK kontrolü altına alındığına ilişkin yaptığı haber sunumunda iki kez, “Türk Silahlı Kuvvetleri özellikle oradan sivil halka bombardıman gerçekleştiriyordu, saldırı gerçekleştiriyordu” dedi. Ardından Twitter’dan “Sehven TSK dedim” açıklaması yaptı. TRT Haber’den konuya ilişkin yapılan açıklamada ise spiker hakkında soruşturma başlatıldığı kaydedildi.

‘TSK SİVİL HALKI BOMBALIYOR’

Tuğba Dalkılıç’ın Burseya haberini sunarken, “Oradaki sıcağı sıcağı bilgileri sizlerle paylaştı. Ben şimdi bütün muhabirlerimizden aldığımız bilgileri sıcağı sıcağına aldığımız bilgileri tekrar sizlere aktarmak istiyorum değerli izleyenlerimiz. Çok önemli bilgiler verdi zira muhabirlerimiz. Mesela az önce Bülent Çulcuoğlu hemen çatışmaların yaşandığı bölgeden dedi ki, sivillere dedi, işte bu noktadan saldırıyordu Türk Silahlı Kuvvetleri dedi. Yani Türk Silahlı Kuvvetleri özellikle hani başından beri diyoruz ya stratejik nokta Burseya Dağı. İşte bu yüzden de stratejik nokta efendim. Çünkü Türk Silahlı Kuvvetleri özellikle oradan sivil halka bombardıman gerçekleştiriyordu, saldırı gerçekleştiriyordu” ifadelerini kullandı.

TRT ACİLEN SORUŞTURMA BAŞLATTI

Spiker Dalkılıç Twitter hesabından, “Bugün TRT Haber ekranlarında yaptığım canlı yayın sırasında ‘terör örgütü PKK Burseya tepesinden sivilleri vuruyor’ diyecekken sehven TSK dedim. Tamamen yayın heyecanıyla yapılmış bir hataydı. Kamuoyundan çok özür diliyorum” mesajı yayınladı. Dalkılıç hakkında soruşturma başlatıldığını duyuran TRT ise şu açıklamayı yaptı: “28 Ocak 2018 tarihinde (bugün) Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ÖSO ile birlikte Zeytin Dalı harekâtı çerçevesinde Burseya Dağı’nı ele geçirmek için başlattığı operasyon TRT Haber kanalında başarılı bir şekilde izleyicilerimize ulaştırılmıştır. Operasyonun yapıldığı Burseya Dağı’ndan canlı görüntülerle aktarılan yayın sırasında ekranda olan spikerimiz, bağlantı yaptığı muhabirimiz Bülent Çulcuoğlu’nun ifadelerini canlı yayının vermiş olduğu heyecanla yanlış aktarmıştır. Bu istenmeyen bir canlı yayın kazasıdır. Yaşanan bu üzücü hatanın ardından spikerimiz derhal ekrandan çekilmiş, yerine yeni bir arkadaşımız görevlendirilmiştir. Ayrıca söz konusu spikerimiz hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurur ve yaşanan bu hata nedeniyle özür dileriz”.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz