Trump’ın gücü, 200 bin El Salvadorlu mülteciye yetti

0
52
The Homeland Security Department says TPS status for El Salvador will end in September of 2019. Immigrants, activists and elected officials denounced the plan at a news conference in New York Monday.

Trump yönetiminin, ABD’de 1990’dan beri Geçici Koruma Programı (Temporary Protected Status, kısaca TPS) statüsünde barınmalarına izin verdiği 200 bin El Salvadorlu’yu, program kapsamından çıkarıp 18 ay içinde ülkelerine geri dönmelerini istemesi, yıllardır iç savaş ve suç çetelerinin yarattığı terör ortamından kaçarak bu ülkede yerleşmiş söz konusu mülteciler için büyük bir yıkım ve ailelerin bölünmesi anlamına geliyor.

The Guardian’ın haberine göre, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından pazartesi günü açıklanan karara, bazı kurum ve sivil toplum kuruluşlarından tepki geldi.

Mülteciler için kurulan “Amerika’nın Sesi Eğitim Fonu” yönetim kurulu başkanı Frank Sharry, karara tepki gösterenler arasında. Sharry, “Onlar Amerikalı ama sadece resmi vatandaşlık belgeleri yok” derken, Trump yönetimimin onları, “Yolsuzluğun, şiddetin hüküm sürdüğü ve hükümetin vatandaşını korumaktan aciz” bir ülkeye sürmeye çalıştığını ifade etti.

ABD Savunma Bakanlığı ise mültecilerin çoğunun, El Salvador’da 2001’de meydana gelen ve binden fazla insanın hayatını kaybettiği deprem sonrası söz konusu koruma programına alındığını ve artık bu tür bir koruma programına ihtiyaç kalmadığını öne sürüyor.

Koruma programından yararlanan El Salvadorlu mültecilerden Christian Chávez Guevara ise ABD’den sürgün edilmeleri sonrası ailesinin bölüneceğini belirtiyor. Guevara, bir ABD vatandaşı ile evli olduğunu, koruyucu aile olarak iki çocuğa baktıklarını ve söz konusu sürgün yasası ile ailelerin birbirinden ayrılacağını anlattı.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz