Yapay zeka insanı geçti

0
164
Çin’in en büyük elektronik ticaret şirketi olan Alibaba Grup tarafından geliştirilen yapay sinir ağı 100 bin sorudan oluşan okuma testinde insanlardan yüksek bir skora ulaştı.

KORSAN – Alibaba Grup tarafından geliştirilen yapay zeka, okuma testinde ilk kez insanlardan yüksek puan alan makine oldu. Çin’in en büyük elektronik ticaret şirketi olan Alibaba Grup tarafından geliştirilen yapay sinir ağı 100 bin sorudan oluşan “Stanford Soru Cevaplama Veri seti” okuduğunu anlama testinde insanlardan yüksek bir skora ulaşan ilk makine oldu. Alibaba’nın yapay zeka ile öğrenme sistemi 11 Ocak tarihinde yapılan okuduğunu anlama testinde 82.44 puan alarak, 82.304 puan ortalamasına sahip olan insanlardan daha yüksek bir skor elde etti.

MÜZE REHBERLİĞİ YAPABİLİR

İnsanlar geçtiğimiz yıllarda satranç gibi daha karmaşık oyunlarda, yüksek işlem kapasitesinin yardımıyla insanları yenmişti ancak lisan hakimiyeti bugüne kadar makineler için daha zor bir konuydu. Makinenin test sonuçları, sorulara cevap verebilmek için çağrı merkezleri ile çalışan firmaların artık öğrenebilen makinelerle çalışabileceğine işaret ediyor. Alibaba araştırma ekibinden doğal dil işleme uzmanı Si Luo, dikkat çeken gelişmenin, makinelerin “yağmur nasıl oluşur?” gibi soruları büyük bir yüzdeyle doğru cevaplanmış olması olduğuna dikkat çekerek, “Geliştirdiğimiz yapay zekanın altındaki teknoloji müşteri hizmetleri, müze rehberliği ve çevrimiçi soruların cevaplanmasında kullanılabilir” dedi.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz