Yeni Dışişleri Bakanı Türkiye için neler demişti?

0
62

Yeni ABD Dışişleri Bakanı olacağı söylenen CIA Direktörü Mike Pompeo, Türkiye’yi İran’a benzeterek, “İkisi de totaliter İslami diktatörlük” demişti.

KORSAN – Yeni ABD Dışişleri Bakanı olacağı söylenen CIA Direktörü Mike Pompeo, daha önce Türkiye hakkındaki sözleriyle gündeme gelmişti. İran ve Suriye yönetimine karşı sert tutumuyla bilinen Pompeo, Türkiye’ye ilişkin de benzer görüşleri olduğunu açıklamıştı. Pompeo, Twitter’dan yaptığı bir paylaşımda Türkiye’yi İran’a benzeterek “İkisi de totaliter İslami diktatörlük” demişti. Mike Pompeo, İran hükümetinin Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kadar “demokratik” olduğunu öne sürmüştü.

TÜRKİYE’Yİ ZİYARET ETMİŞTİ

Mike Pompeo, CIA Direktörü olduğu sırada Türkiye’ye ziyaret gerçekleştirmişti. Geçtiğimiz yılın Şubat ayında yapılan ziyarette Erdoğan ile görüşen Pompeo, Suriye ve bölgesel meseleleri değerlendirmişti. Pompeo geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalarda ABD Savunma Bakanlığı ile YPG arasındaki ilişkiyi övmüştü. Türkiye ile ABD arasındaki gerilimin sürdüğü dönemde konuşan Pompeo, “Pentagon Kürtlerle çalışarak iyi bir iş yaptı” demişti. (Kaynak: Sol.org)

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz