Yıldırım: ABD müttefik ruhuna uysun

0
55
Amerika’nın Suriye’deki uygulamalarının müttefiklik ruhuna aykırı olduğunu söyleyen Başbakan Yıldırım, “Herkes ne kadar hassas olduğumuzu bilmelidir. Teröre karşı net, açık, kararlı bir tavır alması, Amerika’nın da menfaatidir” dedi.

KORSAN – Başbakan Binali Yıldırım, “Amerika’nın Suriye’deki uygulamaları, maalesef müttefiklik ruhuna aykırıdır. Bir yandan ‘Teröre karşı birlikte mücadele edelim’ diyeceksiniz diğer yandan da binlerce teröristi güney sınırlarımızda yerleştirme gayreti içine gireceksiniz. Teröre karşı net, açık, kararlı bir tavır alması, Amerika’nın da menfaatidir” dedi. AKP 6’ncı Olağan Çanakkale İl Kongresi’nde konuşan Yıldırım, “Afrin harekatı Mehmetçiğin karadan tepelerine binmesiyle devam ediyor” diye konuştu.

‘NE KADAR HASSAS OLDUĞUMUZ BİLİNSİN’

AKP’nin 22 Mayıs 2016 tarihindeki olağanüstü kongresinde, genel başkan olarak seçildiğinde “Terörü Türkiye’nin gündeminden çıkaracağız” dediğini hatırlatan Başbakan Yıldırım, “Türkiye, asla teröre fırsat vermeyeceğini dost, düşman herkese göstermiştir. Başta müttefiklerimiz olmak üzere herkes bu konuda ne kadar hassas olduğumuzu bilmelidir. Güney sınırlarımızın güvenliği için Fırat Kalkanı’nda olduğu gibi ‘Zeytin Dalı Operasyonu’ da devam edecektir. Sonuç alıncaya kadar bir tane PKK’lı, IŞİD’li terörist kalmayınca kadar devam edecektir. Bizim ne Suriye’nin, ne de bir başka ülkenin bir karış toprağında gözümüz yoktur. Ülkemize yönelen açık terör tehdidini yok etmek için oralardayız. Meşru müdafaa hakkımızın ne olduğunu, nasıl kullanacağımızı çok iyi biliyoruz. Uluslararası hukuka uygun olarak hukukumuzu da, hudutlarımızı da koruyoruz. Sınırlarımızın yanı başında bir terör koridorunun oluşmasına asla geçit yok. Başta bir terörist ordu kurulmasına ve bunların silahlandırılmasına da izin vermeyeceğiz. Ülkemizin güvenliği için her türlü tedbiri almak boynumuzun borcudur. Bizim meşru bir hakkımızdır” ifadelerini kullandı.

‘MÜTTEFİK RUHUNA AYKIRI DAVRANMAYIN’

Türkiye’nin terörle mücadelesinin bütün dünya için olduğunu vurgulayan Başbakan Yıldırım, şöyle devam etti: “Terör batıdan merkezleri vurduğunda onu bir insanlık suçu kabul edip kınamak, bizim coğrafyamızda Müslüman kanı döküldüğünde eğer teröre müsamaha gösterirseniz destek olursanız müttefikliğimizin, müttefiklerimizin teröristlerin yanında, IŞİD’in, PKK’nın yanında yer alması bizi üzer. Amerika’nın, Suriye’deki uygulamaları maalesef müttefiklik ruhuna aykırıdır. Bir yandan teröre karşı birlikte mücadele edelim diyeceksiniz. Diğer yandan da binlerce teröristi güney sınırlarımızda yerleştirme gayreti içerisine gireceksiniz. Teröre karşı net, açık, kararlı bir tavır alması, duruş göstermesi, Amerika’nın da menfaatidir”.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz