Başbakan’dan Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’ye teşekkür

0
62

 

Medya kuruluşu temsilcileriyle buluşan Başbakan Yıldırım, Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’na Afrin operasyonuna tam destekleri için teşekkür etti. Toplantıya davet edilenler arasında daha önce akreditasyonu yapılmayan OdaTV, Cumhuriyet ve Aydınlık da yer aldı.

 

KORSAN – Başbakan Binali Yıldırım, Çengelköy’deki Vahdettin Köşkü’nde medya kuruluşu temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıya davet edilenler arasında daha önce akreditasyonu yapılmayan OdaTV, Cumhuriyet ve Aydınlık da yer aldı. Toplantıya Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ile Başbakanlık Müsteşarı Fuat Oktay da katıldı. Başbakan Yıldırım toplantıda Afrin harekatının 4 safhada yapılacağını, 30 kilometre derinliğinde güvenli alan oluşturulacağını söyledi. Harekat başlamadan önce diplomatik bütün görüşmelerin yapıldığını aktaran Yıldırım, operasyonda yerli ve milli silahların kullandığını da vurguladı.

‘RAKKA’DAN IŞİDCİLER DE GELDİ’

Operasyonun, sivil halkın zarar görmeyecek şekilde bölgedeki terör unsurları bitene kadar süreceğini vurgulayan Başbakan Yıldırım, “Afrin’de sadece PKK uzantısı PYD’li teröristler değil, 50 konvoyluk araçlarla Rakka’dan gelen IŞİD’li teröristler de var. Son dönemlerde ülkemize yönelik 700 aşkın taciz oldu. Fırat Kalkanı ile Rakka’ya huzur getirdiğimiz gibi, tamamen teröre yönelik Zeytin Dalı operasyonla Afrin’e de huzur getirmeye, sınırlarımıza yönelik tacizlere son vermeye kararlıyız” dedi.

‘HER TÜRLÜ MUTABAKAT SAĞLANDI’

Batı ülkelerinden Afrin harekatı nedeniyle herhangi bir ambargo beklenmediğini de sözlerine ekleyen Başbakan Yıldırım, operasyonda yüzde 70 oranında milli silah ve mühimmat kullanıldığının da altını çizdi. “Zeytinler bölgedeki masum halka, dalları da teröristlere” şeklinde bir ifadede de bulunan Yıldırım, “Harekat öncesinde her türlü mutabakat sağlandı. Suriye rejimiyle de Rusya üzerinden görüşüldü. ABD’nin ise kafası karışık” dedi. 400- 450 bin dolayında nüfusun yaşadığı Afrin’de 8-10 bin teröristin bulunduğunun tahmin edildiğini belirten Başbakan Yıldırım, ekonomik alanda da tedbir alacaklarını söyledi.

‘GÖÇ DALGASI İÇİN SURİYE’DE KAMP’

Özgür Suriye birliklerinin, memleketlerini korumak isteyen vatansever kahraman insanlardan oluştuğunu söyleyen Yıldırım, bu unsurların TSK ile birlikte hareket ettiklerini belirtti. Başbakan Yıldırım, Afrin’den Türkiye’ye olabilecek bir göç dalgası için Türkiye’ye girişlere izin verilmeyeceğini, bunun yerine sınırın Suriye tarafında kamp alanlarının oluşturulduğunu da sözlerine ekledi.

‘İRAN’IN ENDİŞESİ DİKKATE ALINACAK’ 

İran’ın endişelerinin dikkate alınacağını söyleyen Başbakan Yıldırım, “Terör temizlenene dek harekat devam edecek. Bölgede 8-10 bin terörist var” dedi. Toplantıya katılan CNN Türk Yayın Yönetmeni Erdoğan Aktaş, Yıldırım’ın toplantıdaki açıklamalarını şöyle anlattı: “Başbakan Yıldırım, ‘IŞİD var, PYD unsurları var biz bunlara karşı hareket ediyoruz. PYD’nin IŞİD’le beraber hareket ettiğini biliyoruz. Bir takım aşamalarla bu harekat gerçekleştiriliyor. Silah kullanım oranı yüzde 70 yerli ve milli. Türkiye’ye bir silah alımı olduğunda işi yavaşlatıyorlar, biz kendimiz silah üretiyoruz. Örgütlere karşı lojistik destek bizim hedefimizdir’ dedi”. Aktaş, Yıldırım’ın Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’na operasyona tam destekleri için teşekkür ettiğini de söyledi. (DHA)

 

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz