YPG’den anlaşma iddialarına ilişkin açıklama

0
75

Suriye ordusunun Afrin’e girmesi için rejimle anlaştığı iddia edilen YGP’den konuyla ilgili açıklama geldi. Öne sürülen iddiaları yalanlayan YPG sözcüsü ‘Anlaşma yok. Sadece Suriye ordusuna çağrı yaptık dedi.

KORSAN – Suriye’de devlete bağlı El İhbariye televizyonunun dün sabah saatlerinde yayımladığı haberde “rejim yanlısı güçlerin birkaç saat içinde Afrin’e gireceğini” iddia etmesinin ardından yükselen gerilim devam ederken, YPG’den yeni bir açıklama geldi.

Türkiye tarafından terör örgütü kabul edilen PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin sözcüsü Nuri Mahmud, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Anlaşma yok. Sadece Suriye ordusuna gelip sınırlarını koruması için bizim tarafımızdan yapılan bir çağrı var” dedi. Mahmud, “Bu, onun görevi… Ama şu ana kadar Suriye ordusu Afrin’e karşı görevini yerine getirmedi” diye ekledi.

Suriye resmi haber ajansı SANA, “Halk Güçleri” olarak tanımladığı rejim yanlısı birliklerin, TSK’nın Afrin operasyonunda “bölge halkına yardım ve destekte bulunmak üzere” bölgeye gideceğini duyurmuştu. Rejim yanlısı güçlerin Afrin’e gideceğine dair iddialar, Suriye’nin kuzeyindeki özerk Kürt yönetimine danışmanlık yapan Badran Jia Kurd adlı yetkilinin Pazar günü Reuters’a yaptığı açıklamaların ardından yoğunlaşmıştı.

Esad yanlısı güçlerin Afrin bölgesinin sınır noktalarında konuşlandırılacağını söyleyen Kurd, birliklerin iki gün içerisinde bölgeye gideceğini öne sürmüştü. Şu an için sadece askeri bir anlaşma söz konusu olduğunu belirten yetkili, siyasi bir anlaşmanın bulunmadığını ifade etmişti.

PYD’nin eski liderlerinden Salih Müslim de Pazartesi günü Berlin’de yaptığı, “Şu anda Suriye hükümetiyle Rusya’nın arabuluculuğunda müzakereler var ancak henüz bir anlaşmaya varılmış değil” demişti.

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz