Yumurta-tavuk meselesi

0
214

Vecdi Sayar

Sinemamızın parlak bir dönem yaşadığına ilişkin haberler okuyoruz, izliyoruz. Geçen yıl, gerek gösterime giren yerli film sayısı (148), gerekse hasılat açısından son yılların rakamları aşılmış. Bu sayıların içinde en olumlu gösterge, hasılatın önemli bir yüzdesinin (yüzde altmışa yakın bir oran, ki bu dünyada az rastlanır bir durum) yerli filmlerce elde edilmesi. En çok gelir getiren on film arasında yabancı film sayısı üçü geçmezken, yerli komediler listenin ağırlığını oluşturuyor.

Türkiye’de sinema sektörünün gelişmesi, güçlenmesi adına kuşkusuz sevindirici bir tablo bu. Ama, acaba sinema sanatı açısından da aynı memnuniyeti duymamızı gerektiriyor mu? Bu sorunun yanıtını ararken, en çok hasılat getiren filmlere bakmak gerekiyor. Son yılların tartışmasız gişe rekortmeni Şahan Gökbakar, 2017 yılında da “Recep İvedik 5”le ilk sırayı kimselere bırakmamış. 7.5 milyon seyirci gerçekten de azımsanmayacak bir rakam (Tüm zamanların en çok iş yapan filmi).

Lisenin 2. ve 3. Sıralarında, ana akım tanımına uyan nitelikli iki filmin yer alması sevindirici: bu yıl Türkiye’nin Oscar’a aday olarak gönderdiği “Ayla” ve son yılların en başarılı güldürülerinden biri olan “Aile Arasında”. Listede yer alan diğer yerli yapımların hepsi de komedi. “Çalgı Çengi İkimiz”,  “Yol Arkadaşım”, “Olanlar Oldu”, “Kolonya Cumhuriyeti” . Yabancı filmler ise, iki avantür (“Hızlı ve Öfkeli 8”, “Karayip Korsanları”) ve bir canlandırma filmi (“Moana”). Listedeki 10 filmin her biri 1 milyonun üzerinde izleyiciye ulaşmış.

Kendi payıma, ne “Recep İvedik”lerde, ne de “Çalgı Çengi”lerde gülünecek bir şey bulamadığımı, bu filmlerin başka ülkelerin komedi filmleri ile kıyaslandığında, üzüntü verecek birer düzeysizlik örneği oluğunu düşünüyorum. Diğer komediler ise, her ülkede rastlanabilecek türden birer tüketim kültürü ürünü.

2018 başında gösterime giren yeni Cem Yılmaz filmi “Arif V 216”nın, 5 milyonun üzerinde izleyiciye ulaşması sürpriz değil elbette. Umuyorum, “Sofra Sırları” ve “Cebimdeki Yabancı” gibi nitelikli güldürüler de hatırı sayılır hasılatlara ulaşır, “Aile Arasında”nın başarısını yakalar… Keşke, ‘gişe yapma’ kaygısıyla güldürüye yönelen gençler, kendilerine Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Ata Demirer, Ozan Açıktan, Ümit Ünal gibi ustaları örnek alsalar. ‘Düzeyi ne kadar düşürürsek, o kadar fazla izleyiciye ulaşırız’ hesapları yapmak yerine…

Bu düzeysizlik nereden kaynaklanıyor peki? ‘Köşeyi dönmek’ten başka kaygısı olmayan gençleri kim yetiştiriyor? Elbette, her gün biraz daha yozlaşan, biraz daha çamura saplanan, tüm değerlerini unutan bir toplum yetiştiriyor. Bu toplumun önemli bir yüzdesi düşünmek istemiyor, yalnızca tüketmek istiyor. Kültür-sanat umurunda değil. Yalnızca, tüketmek, gündelik başarısızlıklarını unutmak için eğlenmek istiyor. İncelikten yoksun, kaba bir güldürü tam da bu ihtiyaca cevap veriyor.

Paraya ulaşmak için her şeyi yapabilir ‘Yeni Türkiye’nin uyanık girişimcileri… Sömürebildikleri bütün duyguları alabildiğine sömürmekten, kendilerini aşağılamak pahasına ucuzluğa, yozluğa prim vermekten kaçınmazlar. Kendilerine yeni yollar açacaksa, saray kapılarını aşındırmaktan geri durmazlar… ‘Sanat filmi’ yapanlar, Türk halkının değerlerini inkar eden gafillerdir onlara göre. Onlarsa, halkımızın nabzını tutan, onlara istediğini veren gerçek birer vatansever!

Nitelikli yerli ve yabancı filmleri festival gösterimlerinden sonra sinemalarda izleme şansına kavuşan insanlarımız, toplam nüfusun yüzde kaçını oluşturuyor biliyor musunuz? Bu filmler, ülkenin birkaç kentinde birer salona ulaşabilirse ne ala. Oralarda da vizyon şansı genellikle bir hafta ile sınırlıdır. Sonuç, ortalama 5.000, en kabadayısı 20.000 izleyici ile yetinmek durumunda kalır yılın en iyi filmleri. Dağıtım tekelleri için yeterince kar bırakmayan bu filmlere salon bulmak, deveye hendek atlatmaktan zordur. Yılın en iyi yabancı filmi, Altın Palmiye sahibi “Kare”nin tüm ülkede kaç kişi tarafından izlendiğini biliyor musunuz? 6.000 izleyici! Yılın en iyilerinden “Sevgisiz” 3.000… Ya, bu yılın en iyi birkaç filminden biri olan “Daha”nın ulaştığı izleyici sayısı? 27.000. Aldığı sayısız ödüle karşın, dağıtım engelini aşamadı çünkü…

Peki, bu ‘ahval ve şerait’ içinde ne yapacağız? Tencere yuvarlanmış, kapağını bulmuş, böyle seyirciye böyle film deyip işin içinden çıkabilir miyiz?

Çıkamayız elbette… Bu filmleri toplum mu istiyor, yoksa önlerine bu filmler geldiği için mi, bunlar talep ediliyor sorusunun basit bir yanıtı olmadığını bilmeliyiz. Bir yanıyla her türlü insani değeri küçümseyen kapitalist toplum yapısına uyum sağlamaya çalışan, diğer yanıyla otokratik sistemin baskısı altında bunalan bireylerin tercihlerinin, kolay tüketilen, çaba gerektirmeyen ürünlerden yana olması şaşırtıcı değil… Elbette, bu talebe cevap vererek ‘iş yapmayı’ hedefleyenler de olacak, bireylerin estetik algılarını ucuzlatarak, kendilerine ‘müşteri’ bulmaya çalışacak uyanık iş adamları da. Sistem de, bu ilişkiden mutlu ise, alan memnun, satan memnun! Öyle ise, “yumurta mı tavuktan çıkar, tavuk mu yumurtadan” tartışmasına kendimizi kaptırıp, çözümsüz kalmak yerine, bu durumu değiştirmek için ne yapılabilir diye düşünebiliriz…

Dünyanın dört bir yanında benzer süreçler yaşanıyor; tüketim kültürü tüm farklılıkları törpülemek, tüm bireyleri ortak hedefler peşinde koşturmak için elinden geleni yapıyor. Oralarda da, en çok iş yapan filmler, en çok satan kitaplar, bu hedefler doğrultusunda koşullandırılmış, duygu ve düşünceleri köreltilmiş, basitleştirilmiş bireylerin tercih ettiği tüketim kültürü ürünleri… Ama, hepsi bu kadar değil. Her zaman güçlü alternatifler/seçenekler bulunuyor.

Alternatiflerin hem yumurta, hem de tavuk için düşünülmesi önemli… Ne demek istediğimi açıklayayım: bir yandan izleyicinin beğenisini, estetik algısını geliştirecek, yani talebinin niteliğinin değişmesine yol açacak önlemler alınırken, öte yandan izleyicinin önüne farklı yapımlar sunulmasına dönük önlemler geliştirilmesi mümkün.

Daha da açalım, hem izleyicinin değişimi, hem de ürünün değişimi hedeflenebilir… hedeflenmeli… Nasıl derseniz… sinema kültürünün gelişmesi adına yapılabilecek çok şey var: sinema basınını desteklemek, sinema kulüpleri kurmak, festivaller ve benzeri (örneğin Muratpaşa Belediyesi’nin ‘Bir Film, Bir Konuk’ projesi gibi) etkinlikler düzenlemek… Öte yandan, farklı -nitelikli- filmlerin yapılabilmesini sağlayacak destekler, fonlar oluşturmak, bu tür filmlerin tanıtımına destek olmak, yerli ve yabancı nitelikli filmlerin izleyici ile buluşmasına imkan verecek salonlar yapmak, işletmek… Daha da çoğaltabiliriz bu önerileri. Yeter ki, mevcut durumdan memnun olmayan ve değişime katkı sunmak isteyen bir kamu sektörü olsun. Kamu sektörü diyorum, çünkü alanı tümüyle özel sektöre terk etmenin sonucudur yaşadıklarımız. Özel sektörün amacının kar olmadığını kim iddia edebilir?

Bu kadar kötü film yapıldığı için mi izleyici bu filmleri seviyor, yoksa izleyici bu filmleri talep ettiği için mi bu tür filmler yapılıyor sorunsalına kafa yormak yerine, kolları sıvamaya ne dersiniz?

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz