İdris Özyol yazdı: Yusuf Üras AKP’ye nasıl çöktü?

1
1617

İdris Özyol

Bütünşehir Yasası’yla lağvedilen Tekirova Belediyesi ve GATAB’ın eski başkanı Yusuf Üras son günlerde yeniden piyasaya çıktı. Hatta tabiri caizse ‘çöktü’. Mesela geçtiğimiz günlerde AKP’nin Kemer İlçe Teşkilatı, Göynük’te bir hizmet ofisi açtı. Bir seçim hazırlığı netice itibarıyla… Açılışa katılanlar arasında Yusuf da var. Fakat sadece açılışa katılmakla yetinmemiş, sosyal medyada şöyle duyurmuş yeni hizmet binasını: “AK Parti Göynük Hizmet Ofisimizi komşularımızın yoğun ilgi ve katılımıyla açtık. Bundan sonra tüm görüşmelerimizi Göynük ofisimizde gerçekleştireceğiz”. Sanırsınız ki açan tutan Yusuf, kesen Yusuf, pişiren Yusuf, yiyen de Yusuf. AKP ilçe teşkilatı ne diyor? “Hani bana, hani bana”…

Kendi kendini aday ilan etmiş

Peki, işin aslı ne? Hizmet ofisini açan ilçe teşkilatı… Tutan, kirasını ödeyen, açılışı organize eden, üstüne tabelasını çakanlar ilçe yöneticileri. Yusuf ne diyor? “Bundan sonra tüm görüşmelerimizi Göynük ofisimizde gerçekleştireceğiz”. Ne görüşmeleri? Gelelim o mevzuya. Yusuf kendi kendine Kemer Belediye Başkan adaylığını ilan etmiş durumda. 7 Aralık’ta İstanbul’dan duyurmuş adaylığını. “Yusuf Üras Yerel Seçim Öncesi Kampanya Taslağı” başlıklı bir çalışmanın üzerine resmen ve alenen “Antalya Kemer Belediye Başkan Adayı” diye yazdırmış. Sonra da sosyal medya hesabından yaymış bu taslağın fotoğrafını. Teşkilatın haberi var mı? Yok… Olsun mu? Normalde olsun tabii de, AKP’de işler böyle mi dönüyor acaba; bilemem…

Teşkilatın hizmet binasına çöktü

Aslında bir miktar biliyorum. Yusuf’un bu atraksiyonları, bu selden kütük kapma gayretleri ilçe teşkilatını rahatsız etmiş. Hem de ziyadesiyle. Çünkü bir partinin il ve ilçe teşkilatları o partinin genel başkanının yerel şubesi, temsilcisidir. Yani Kemer İlçe Teşkilatı AKP’nin genel başkanını, Erdoğan’ı temsil ediyor. O hizmet ofisini de Genel Merkez’in bilgisi ve izni dairesinde, Genel Başkanı temsilen tutuyorlar. Peki, Yusuf nereye çökmüş oluyor? AKP Genel Başkanı’nın, yani Erdoğan’ın hizmet ofisine. Erdoğan’ın kontrolündeki ve tasarrufundaki parti bütçesiyle tutulmuş bir binaya yani. Kurdelesini kim kesmiş? AKP Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç. Kim davet etmiş Enç’i? Kemer İlçe Teşkilatı. Ya da ben mi öyle biliyorum acaba? Davet sahibi Yusuf mu? Zannetmem.

GATAB’ın hesabını kim verecek?

Hokus pokusla adaylığını ilan edip üstüne üstlük de teşkilatın açtığı hizmet ofisine çökme girişimi AKP’lileri epeyce rahatsız etmiş. Söylendiğine göre Kemer İlçe Teşkilatı burnunda soluyor. Daha babasının çiftliği gibi kullandığı GATAB’ın hesabını veremeyen, borcundan harcından dolayı uzun süre Büyükşehir Belediyesi’ne devri yapılamayan GATAB’ın çamuru hala paçasından akan Yusuf’un kimseye danışmadan, görüşmeden, onay almadan ‘belediye başkan adayıyım’ diye ortalıklarda salınmaya başlaması, teşkilatı takmaması yüzünden Kemer barut fıçısı. Bir yanda AKP’yi Kemer’de derleyip toparlamaya, ilçeyi kazanmaya çalışan teşkilat, diğer yanda Yusuf. Fakat böyle giderse pek yakın bir tarihte o civardan “Yusuf, Yusuf” sesleri gelmeye başlar. Ama vatandaştan değil, Yusuf’un kendisinden…

1 Yorum

 1. Sevgili İdris ÖZYOL; Birbirimizi yüz yüze tanıyan kişileriz. Biliyorsunuz ki hemen her yazınıza altına imzamı atmayı teklif edecek kadar sahip çıkmış bir kişiyim. “Yusuf Üras AKP’ye nasıl çöktü?” isimli yazınızın baştan sona eksik bilgiler zemininde hazırlanmış olduğunu anlatmak için bu yorumu yapma gereğini duydum.
  Adım Hüseyin SOYDABAŞ. Ak Parti Kemer İlçe Eski Başkanıyım. Ticari faaliyetlerim sonucu yaşadığım bazı talihsizlikler sonucu ‘Hüseyin TURAN’ müstear ismini kullanıyor bu arada da Kemer Hâkimiyet Gazetesi’ne kendi ismim ile yazılar yazıyorum.

  Yusuf Üras’ın ANAP’ın seçilmişmiş Tekirova Belediye Başkanı sıfatı ile Ak Parti’ye geçişi İlçe Başkanı olduğum yıllarda o günlerin İl Başkanı Rahmetli Hamza Taş’a teklifim ve onunda oluru ile gerçekleşmiş bir olaydır.
  Partiye davet anlamında yaptığım diğer çalışmaları ve karşı taraflardan aldığım cevaplarla birlikte geçmiş zamanlarda yerel gazetelere verdiğim röportajlar üzerinden anlatmak adına sizlerle de görüşmek ve o günleri arz etmek isterim.

  Aynı Yusuf Üras benim onu partiye kabul ettirmiş olmama karşılık İlçe Yönetim Kurulu içerisinde bazı kişilerle işbirliği yapmış, onlara destek vermiş ve benim İlçe Başkanlığı görevinden istifa etmeme sebep olmuştur. Bu da uzun ve karşılıklı anlatılacak bir konudur…

  Yusuf Üras’ı GATAB üzerinden veya başka idari bir işlem üzerinden tenkit edebilirsiniz. Bu benim konum değildir. Ancak aramızda böylesine bir tatsızlık geçmesine rağmen “Yusuf’un hakkını Yusuf’a vermek” adına şunu söyleyebilirim ki Yusuf Üras Kemer’de Ak Parti’ye ihanet etmemiş nadir kişilerden birisidir.

  Geçtiğimiz yerel seçimlerde kendisi aday olarak kabul edildiğinde Ak Parti’ye ve partinin adayı olarak ona karşı çıkarak MHP Adayı Mustafa Gül’e destek verenlerin bazıları şu anda yine Ak Parti Kemer kadrolarını işgal ediyorlar…

  Bu anlamda sizlerle yaşadığım şu olayı paylaşmak istiyorum.
  Geçmiş dönem yerel seçim çalışmaları son sürat devam ediyor. Kemer Kuzdere de bir evde misafirim. Akşam yemeğini yedik televizyon izliyoruz. Kapının önünden bir takım sesler geldi. Zil çaldı. Kapıyı evden biri açtı ve içeri seslendi. “Ak Parti Kemer Belediye Başkan Adayı Yusuf Üras Bey ve Eşi geldiler. Sohbet etmek ve projelerini anlatmak için izin istiyorlar”

  Herkes bana baktı. “Ben yan odaya geçeyim, buyur edin gelsinler” dedim ve kayboldum. İçeri girdiler. Üras kendinden beklemediğim kadar kibarca önce kendini sonra eşini tanıttı. Herkes ile tokalaştı. Getirdiği çok büyük iki baklava paketini ev sahibine takdim ederken “efendim bu ilk paketi sizlere ikincisini de komşularınıza ikram için takdim ediyorum. Uygun görürseniz ve sakıncası yoksa komşularınızdan da çağıracaklarınızı selamlamak isterdim” dedi.

  Ev halkı yakın komşuları çağırdı ve ev çok kalabalık oldu. İkişerli dilim olarak sarılmış kuru baklava kutusunun ikisi de bitti. Üras tüm proje ve çalışmalarını anlattı, soruları cevapladı. Yan odadan can kulağı ile dinliyorum. Çok seviyeli bir sohbet devam ederken çaylar yapıldı, sohbet ataya, babaya uzandı. Komşulardan yaşlıca bir bey “Bizim oğlan, ben atadan Halk Partiliyim. Sana oy veririm ama büyükşehir için benden oy isteme” dedi.

  İşte o anda Üras’ı dinlemeliydiniz. “Büyükşehiri kaybettikten sonra Kemer’de hizmet yapmanın zorluğundan başladı. Menderes Türel’in nasıl bir ekip ruhu ile çalışacağına, Kemer ve Büyükşehirin ortaklaşa yapacağı yollara, köprü ve geçitlere ait birçok şey anlattı”

  Ve sonunu şuna benzer bir cümle ile bağladı. “İktidar destekli büyükşehir ve büyükşehir destekli Kemer ayrı düşünülemez. Sadece bana oy verirseniz Kemer’e zarar vermiş olursunuz” Yaşlı Bey yerinden kalktı ve Yusuf’u öptü “Ulan ben bunu bizim Kemerlilere deyiverseydim. Çoktan babasını bile satmışlardı” dedi.

  Bunu şunun için anlattım. Herkes ona ihanet ederken o Menderes Türel’e ihanet etmemiş ve onu günün mana ve önemi içerisinde onore etmiş, herkesin aklına bir çentik atmıştı.

  ONU PARTİYE DAVET EDEN BANA KARŞI BİLE ÇALIŞMIŞ AMA AK PARTİ’YE İHANET ETMEMİŞ BİRKAÇ KEMER AK PARTİLİSİNDEN BİRİSİDİR YUSUF ÜRAS…

Cevap yazın

Yorum Yazınız.
Lütfen adınızı giriniz